Reklama
Reklama

Na Cytadeli pierwsze zwiastuny wiosny. "Nie chcemy stawiać ogrodzeń"

fot. ZZM
fot. ZZM

Już w weekend przywitamy astronomiczną i kalendarzową wiosnę.

Niestety pogoda nie nastraja wiosennie - w najbliższych dniach na termometrach zobaczymy maksymalnie zaledwie 6 stopni Celsjusza, a w nocy czekają nas ujemne temperatury. Na wiosnę w pogodzie musimy więc poczekać.

Na szczęście są miejsca w Poznaniu, w których już można szukać pierwszych oznak zbliżającej się pory roku. - Powolutku zaczynają wychodzić z ziemi rośliny cebulowe! W Ogrodzie Wodnym krokusy i tulipany, w misach drzew w różnych miejscach parku pojawiają się tulipany, szafirki, a także ocalałe przed dzikami hiacynty. Spomiędzy przyciętych niedawno traw ozdobnych wyrastają czosnki. W Ogrodzie Kwiatów Letnich odsunęliśmy już stroisz, który chronił cebule przed zbyt niskimi temperaturami - tu zakwitną głównie tulipany, ale także trochę hiacyntów i narcyzów. Wzdłuż jednej ze żwirowych alejek jesienią założono rabaty z blisko 25 000 cebul, a także nasion przeróżnych kwiatów. Na trójkątnym trawniku przed bazą techniczną (jeszcze dwa lata temu był tam asfaltowy plac!) pojawiają się już pierwsze krokusy, ale wyrosną też szafirki oraz niskie odmiany narcyzów i tulipanów - jak dobrze pójdzie za kilka tygodni będziemy je podziwiać w pełnej okazałości - wymienia Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pracownicy ZZM apelują do mieszkańców, by nie niszczyć rabat. Nawet, gdy jeszcze nic na nich nie widać. - Prosimy nie deptać, nie rozjeżdżać rowerami, nie wpuszczać psów, a tym bardziej nie pozwalać im kopać w rabatach. Nie chcemy stawiać ogrodzeń, nie chcemy stawiać tabliczek z zakazami - nie tędy droga! Pragniemy by ogólnodostępne tereny zieleni były piękne i cieszyły wszystkich odwiedzających, ale by ta ogólnodostępność nie była rozumiana jako przyzwolenie na wchodzenie wszędzie i niszczenie rabat - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
0℃
Poziom opadów:
3.3 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
13.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro