Reklama
Reklama

Wydłuża się czas oczekiwania na karetkę w Poznaniu. Co czwarty wyjazd do pacjenta z koronawirusem w ciężkim stanie

Miejsce dezynfekcji karetek | fot. Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu

"Dzisiaj czas oczekiwania na ambulans jest wydłużony z powodu licznych wezwań do pacjentów COVID-19" - poinformowało w sobotę Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu.

Tylko w czasie 10 godzinnej zmiany w sobotę (od godziny 6 do 16), poznańskie pogotowie wyjeżdżało 178 razy. Aż 44 wyjazdy kończyły się zabraniem pacjenta z COVID-19 w ciężkim stanie do szpitala. "Szpitale są pełne, ale pacjentów od nas przyjmują płynnie" - mówi Jakub Wakuluk, Kierownik Dyspozytorni Medycznej w Poznaniu. Pogotowie to tylko część transportu pacjentów z koronawirusem. "Nasze ambulanse dysponowane są przez dyspozytorów medycznych do stanu nagłego zagrożenia życia bądź zdrowia, oprócz pogotowia, pacjentów z COVID-19 wozi także Dział Transportu Medycznego" - dodaje Wakuluk.

Studiowanie nie musi być nudne! Rozpocznij naukę z Wyższą Szkołą Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu! Zapisz się na Kosmetologię lub Dietetykę!
REKLAMA

Pacjenci wożeni się do wszystkich szpitali, w których w danej chwili są wolne łóżka - do szpitala tymczasowego na MTP, szpitala MSWiA, placówki przy Szwajcarskiej, ale także do szpitali w innych miastach: w Grodzisku Wielkopolskim, Międzychodzie czy Szamotułach. W całej Wielkopolsce zajętych jest obecnie 1281 z 1758 łóżek dla pacjentów z COVID-19, z każdym dniem liczba wolnych łóżek maleje.

Po każdym takim transporcie ambulans jest dezynfekowany, i dopiero po tej procedurze może pojechać na kolejne wezwanie. Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu, poza miastem obsługuje także 14 powiatów.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro