Reklama

Mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+: projekt zrealizuje Grupa Stonewall

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk

Rozstrzygnięto konkurs na realizację projektu, polegającego na zorganizowaniu mieszkania interwencyjnego dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy.

Wzięły w nim udział dwie organizacje. Zwycięzca uzyskał 97,6 punktów na 100 możliwych, a kontrkandydat ani jednego. - Uruchomienie takiego lokalu dla dorosłych osób LGBT+ doświadczających przemocy to odpowiedź na potrzebę, jaką zasygnalizowało prezydentowi miasta środowisko specjalistek i specjalistów zarówno z organizacji pozarządowych, jak i miejskich jednostek pomocy społecznej. Nad jego koncepcją pracowała Komisja Dialogu Obywatelskiego przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej - informuje Urząd Miasta Poznania.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Urzędnicy przekonują, że osoby np. LGBT+ po ujawnieniu swojej orientacji doświadczają przemocy i znajdują się w kryzysie bezdomności. Mieszkanie interwencyjne ma im pozwolić na "odzyskanie równowagi życiowej, uzyskanie odpowiedniego wsparcia specjalistycznego, by móc usamodzielnić się w niedalekiej przyszłości".

- W Poznaniu troszczymy się o wszystkie osoby w kryzysie życiowym. Tworzymy rozwiązania szyte na miarę potrzeb, by pomagać efektywniej i szybciej. Dla osób z niepełnosprawnością intelektualną mamy mieszkania treningowe, dla starszych - mieszkania chronione. Teraz przyszedł czas na lokal przeznaczony specjalnie dla osób LGBT+, które doznają przemocy - powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Stonewall wynajmie 3-pokojowy lokal, w którym będzie można zamieszkać na jeden miesiąc (w szczególnych przypadkach pobyt będzie można przedłużyć do 3 miesięcy). Organizator zapewni też m.in. jedzenie, środki higieny osobistej i wsparcie specjalistów.

- W pierwszej kolejności do mieszkania przyjmowane będą osoby doświadczające długofalowej i dotkliwej przemocy. Również osoby młode (18-24 lata) i starsze (po 60 roku życia) w trudnej sytuacji i kondycji życiowej będą traktowane priorytetowo - zapowiadają urzędnicy.

Na realizację pilotażu przeznaczono z budżetu miejskiego kwotę 60 tys. złotych.Program będzie realizowany od 1 kwietnia do końca roku. Następnie zwycięzca konkursu przedstawi ostateczną koncepcję funkcjonowania takiego mieszkania. Wtedy zostanie podjęta decyzja na temat dalszych losów projektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
22.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro