Reklama
Reklama

Na pl. Wiosny Ludów powstanie nowy łuk tramwajowy. Spore zmiany w kursowaniu tramwajów!

fot. ZTM Poznań

Prace mają się rozpocząć w sobotę, 20 marca.

Miasto już wcześniej zapowiadało, że względu na planowane kolejne remonty komunikacyjne w mieście i wynikające z nich utrudnienia dla mieszkańców, na placu Wiosny Ludów powstanie tymczasowy łuk torowy. Głównie chodzi o kolejny etap przebudowy ulicy Święty Marcin, podczas którego tramwaje nie pojadą nie tylko Świętym Marcinem, ale też 27 Grudnia i Al. Marcinkowskiego. Tymczasowy łuk ma usprawnić funkcjonowanie komunikacji tramwajowej w tym trudnym czasie. Prace instalacyjne rozpoczną się 20 marca.

- To usprawnienie umożliwi przejazd pomiędzy trasą przez most Świętego Rocha i ulicą Strzelecką, a tym samym poprowadzenie ruchu tramwajowego pomiędzy węzłami "Kórnicka" i "AWF". Układ tramwajowy zyska dzięki temu większą elastyczność podczas prowadzenia prac w centrum - tłumaczy Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Jak będzie to wyglądać technicznie? - Na jezdni zostanie ułożony pojedynczy tor wraz z rozjazdami umożliwiający utrzymanie naprzemiennego ruchu tramwajów w obu kierunkach - mówi Artur Majer, dyrektor ds. infrastruktury MPK Poznań. - Dodatkowo zmodyfikowana zostanie istniejąca w tym rejonie sieć trakcyjna tak, aby umożliwić poruszanie się tramwajów po nowym torze - dodaje.

Po zamontowaniu łuku pasażerowie będą tu mogli korzystać z tylko jednej pary przystanków - ta na ulicy Strzeleckiej będą tymczasowo nieczynne. Przystanki "Wrocławska" zostaną natomiast przesunięte bliżej parku Chopina. Nie jest wykluczone, że takie rozwiązanie kiedyś zostanie wprowadzone na stałe, ale w dwóch kierunkach.

Niestety montaż łuku oznacza, że w trakcie robót nie będą tu mogły kursować tramwaje. Utrudnienia mają potrwać około 3 tygodnie. - Prace wymuszą zmiany w kursowaniu tramwajów w centrum - zamknięte zostaną trasy z Al. Marcinkowskiego przez Podgórną, Lewandowskiej, Kórnicką, most św. Rocha do węzła Kórnicka (skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Kórnickiej), a także trasa z Al. Marcinkowskiego przez Podgórną i Strzelecką do węzła AWF (skrzyżowanie ulic Królowej Jadwigi, Droga Dębińska i Garbary) - informują urzędnicy.

W trakcie prac kursować będą dwie dodatkowe linie tramwajowe - nr 36 pomiędzy os. Sobieskiego i Al. Marcinkowskiego oraz nr 96 pomiędzy Miłostowem i Franowem.

Szczegółowe informacje o zmianach w kursowaniu tramwajów można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
2.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro