Reklama
Reklama

Ogród wodny na Cytadeli już z "Mewami", ale w nowej odsłonie

fot. ZZM
fot. ZZM

Rzeźba Jerzego Sobocińskiego wróciła na swoje miejsce, ale wykonana jest z innego materiału.

Rok temu zakończyły się prace związane z tworzeniem Ogrodu Wodnego na poznańskiej Cytadeli. Wcześniej niecka wodna z rzeźbą przedstawiającą ptaki nie była wypełniona wodą - porosła za to trawą. Teren przeszedł metamorfozę dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Dziś "Mewy" nazywane też "Jaskółkami" ponownie cieszą oczy spacerowiczów przechadzających się po parku. Nie wyglądają jednak tak, jak kiedyś. Rzeźba powstała 1970 roku i była wykonana z betonu oraz żelaza. - Ze względu na nietrwałość materiału, z czasem zaczęła niszczeć. Naprawa betonowych elementów nie gwarantowałaby przetrwania rzeźby przez kolejnych kilkadziesiąt lat, dlatego aby zachować dzieło dla następnych pokoleń, po konsultacji z Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy podjęto decyzję o renowacji i odlaniu rzeźby z brązu - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. - Renowację wykonał poznański artysta Andrzej Kołodziejczyk, a sam odlew powstał w pracowni artystycznej "GARSTKASTUDIO" z Szymanowa k. Śremu - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
26℃
13℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro