Reklama
Reklama

Prace w Centrum Szyfrów Enigma na ukończeniu. Placówka ruszy latem

fot. UMP

Latem rozpocznie swoją działalność Centrum Szyfrów Enigma.

Siedzibą placówki będzie Collegium Martineum, położone u zbiegu ulic Kościuszki i Św. Marcin. Przed II Wojną Światową znajdował się tam oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, odpowiedzialni za złamanie szyfru niemieckiej maszyny. W czasach PRL budynek wykorzystywała PZPR.

- Centrum Szyfrów Enigma będzie nowoczesną placówką z bogatą, multimedialną ekspozycją, adresowaną do różnych grup odbiorców. Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski odnajdą tu wątki z przeszłości miasta i regionu. Polscy i zagraniczni turyści poznają historię złamania szyfru niemieckiej Enigmy przez matematyków z Uniwersytetu Poznańskiego. Dzieci i młodzieży odkryją związek prac prowadzonych w przeszłości przez polskich kryptologów z odbywającą się współcześnie cyfrową rewolucją. Centrum upamiętni zatem dokonania Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego sprzed wybuchu II wojny światowej, ale również przypomni o ich wkładzie w jej przebieg. Poznań potrzebuje takiej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że jest ona na tak zaawansowanym etapie - powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

Ekspozycja placówki zostanie podzielona na trzy części. W pierwszej znajdzie się kurs szyfrów, kolejne poświęcone będą historycznym wydarzeniom związanym ze złamaniem kodu Enigmy oraz ich następstwami, które doprowadziły do rewolucji cyfrowej. Audioprzewodniki dostępne będą w kilku językach, nie zabraknie wersji dla osób z niepełnosprawnością wzroku (audiodeskrypcja), słuchu (Polski Język Migowy) i intelektualną (język łatwy do zrozumienia).

Centrum Szyfrów Enigma pokieruje Piotr Bojarski. Instytucją zarządzającą będzie Poznańskie Centrum Dziedzictwa (dawniej Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT).
Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, partnerem inwestycji na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyło blisko 30 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW zaktualizował ostrzeżenia o silnym wietrze
17℃
8℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro