Reklama

Poznań ma nowy pomnik przyrody. Rośnie na Cytadeli

fot. Adam Suwart / ZZM
fot. Adam Suwart / ZZM

To dąb szypułkowy, któremu nadano imię "Cytadelowców Poznańskich".

Drzewo ma 30 metrów wysokości, a jego pień w najgrubszym miejscu ma 325 cm obwodu. We wtorek poznańscy radni zdecydowali, że dąb rosnący przy ulicy Za Cytadelą stanie się pomnikiem przyrody.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Dąb ten stanowi wartościowy składnik flory parku Cytadela. To także cenny świadek historii i nasze dziedzictwo przyrodnicze. Szacujemy, że drzewo ma ok. 130 - 150 lat - mówi Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziały Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

Drzewo będą pomnikiem przyrody otrzymuje specjalną ochronę - nie można go uszkadzać, prowadzić przy nim prac ziemnych czy wieszać na nim tablic reklamowych. Wkrótce na dębie pojawi się natomiast tabliczka z orłem w koronie i informacją, że jest to pomnik przyrody.

Starania o to, by dąb stał się pomnikiem przyrody trwały kilka lat, a rozpoczął je Adam Suwart, Społeczny Opiekun Zabytków. Drzewo poddano licznym ekspertyzom, by potwierdzić, że zasługuje na miano pomnika.

Dąb z ulicy Za Cytadelą jest 37 pomnikiem przyrody w Poznaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. Między innymi dla Poznania i powiatu ostrzeżenia drugiego stopnia!
28℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.81 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro