Reklama

W poniedziałek ruszają 3 nowe parkingi Park & Ride. Jak z nich korzystać?

fot. ZTM
fot. ZTM

Od 15 marca kierowcy będą mogli korzystać z parkingów przy ulicach Biskupińskiej, Świętego Michała oraz rondzie Starołęka.

Obecnie w Poznaniu czynny jest tylko jeden parking Park & Ride, w rejonie przystanku PST Szymanowskiego. Od poniedziałku będą już cztery takie parkingi. Co istotne, posiadacze ważnego biletu okresowego na karcie PEKA mogą korzystać z parkingów bezpłatnie.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

- Do bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA (Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka aktywne w systemie PEKA), z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A:
- okresowym imiennym, na sieć normalnym lub ulgowym,
- Metropolitalnym lub Biletem Metropolitalnym z ulgą, na sieć,
- na rok szkolny, na sieć,
- semestralnym, na sieć,
- dla rodziców i dzieci z rodzin wychowujących czworo i więcej dzieci, na sieć,
- dla Honorowych Dawców Krwi, na sieć,
- socjalnym, na sieć,
- dla kierowców autobusów i motorniczych, na sieć,
- dla pracowników MPK i ich rodzin, na sieć,
- Seniora, na sieć,
- okresowym imiennym na trasę do 6 przystanków, normalnym lub ulgowym 50%,
- w Programie Premiowym na sieć, normalnym lub ulgowym 50%,
- w Programie Premiowym dla osób korzystających z "Biletu Metropolitalnego, na sieć", normalnym lub ulgowym 50%,
- PEKA Firma na sieć, normalnym lub ulgowym 50% - wymienia Zarząd Transportu Miejskiego.

Wjeżdżając na parking posiadacz karty PEKA powinien przyłożyć ją do czytnika. Wówczas, po prawidłowym odczytaniu danych z karty, szlaban powinien się otworzyć i umożliwić zaparkowanie.

Jeśli nie masz karty PEKA z ważnym biletem okresowym, także możesz zaparkować na nowych parkingach, ale musisz opłacić parkowanie. W takiej sytuacji należy pobrać przy wjeździe dowód wjazdu, zaparkować auto, a następnie opłacić postój za 10 złotych. - Wydrukowane przez terminal kasowy potwierdzenie opłaty parkingowej upoważnia Cię do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w strefie A+B+C +D w godzinach funkcjonowania parkingu - dodaje ZTM.

Jak wyjechać z parkingu? Wystarczy podjechać do szlabanów i przyłożyć kartę PEKA lub opłacony dowód wjazdu do czytnika.

Wszystkie parkingi Park & Ride będą działać w godzinach 4.30 - 2.30. Pomiędzy 2.30 i 4.30 trwa przerwa techniczna. Co istotne, pozostawienie samochodu na parkingu na czas dłuższy niż doba wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty dodatkowej w wysokości 100 złotych. - Aby uniknąć dodatkowej opłaty pamiętaj o zabraniu swojego samochodu z parkingu przed zakończeniem doby parkingowej - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro