Reklama
Reklama

Najnowsze dane GUS: ponad 53 procent ludności Poznania stanowią kobiety

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. UMP

Według najnowszych danych GUS, w stolicy Wielkopolski żyje 285 183 kobiet na 249 630 mężczyzn.

Jak zaznaczają miejscy urzędnicy na 100 panów przypada 114 pań. Najbardziej sfeminizowaną dzielnicą jest Grunwald. Tam na 100 mężczyzn przypada 117 kobiet. Nic nie wskazuje na to, że pod względem liczb nastąpi w niedalekiej przyszłości męska dominacja. Przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny prognozy demograficzne nie przewidują znaczących zmian w tym zakresie do 2040 r.

Zawodowo panie realizują się w bardzo wielu branżach, ale najwięcej jest ich w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (ponad 82% wszystkich pracujących to kobiety), w edukacji (70,5%), administracji publicznej (67%), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (63%) i w zakwaterowaniu i gastronomii (62%) - informują miejscy urzędnicy.

Przedstawiciele urzędu miasta przypominają też właśnie w Dniu Kobiet, że wyjątkową, setną rocznicę zyskania przez Polki praw wyborczych, Urząd Miasta zlecił badanie potrzeb i satysfakcji poznanianek. Powstały dokument "Diagnoza potencjału rozwojowego kobiet" zawierał szereg pytań, zmierzających do określenia kim są i czego pragną mieszkanki miasta.

Z badań wynika, że kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z oferty kulturalnej Poznania, są też aktywniejsze społecznie a także częściej deklarują chęć uczestnictwa w wyborach do rad osiedli, głosowania w budżecie obywatelskim i wspierania lokalnych inicjatyw.

Panie opowiadają się za polityką "zero tolerancji" dla przemocy. Cenią sobie też ład i estetykę otoczenia. Dla kobiet w stolicy Wielkopolski ważne jest czyste powietrze. Są bardziej niż mężczyźni nastawione proekologicznie. W większym stopniu niż inne grupy angażują się w proces edukacji dzieci i młodzieży i wskazują na potrzebę podnoszenia jakości kształcenia w poznańskich szkołach. Zależy im na rozwijaniu przez miasto ochrony instytucjonalnej osób starszych, samotnych i wykluczonych - przekazują miejscy urzędnicy.

Wyniki badań też wskazują, że poznanianki chcą uczestniczyć w życiu miasta. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Miasto Poznań, mieszkające w stolicy Wielkopolski panie są aktywne i przedsiębiorcze. Bardziej niż mężczyźni są otwarte na współpracę ponad podziałami oraz niematerialne aspekty rozwoju i sukcesu. Pragną zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się i kształtować swoją drogę. Chcą świadomie wpływać na rozwój społeczny i przestrzeń publiczną oraz pracować z innymi, by Poznań każdego dnia stawał się coraz lepszym miejscem do życia. Pragną rozwijać kulturę i edukację, chronić przyrodę i walczyć o prawa słabszych i bezbronnych - dodają urzędnicy.

Miasto Poznań stara się sprostać oczekiwaniom poznanianek. Stolica Wielkopolski może pochwalić się wieloma działaniami o charakterze kulturalnym. Nie brakuje tu też inwestycji oświatowych, dbałości o zieleń i działań dla poprawy jakości powietrza. W mieście pamięta się o najsłabszych, czyli seniorach czy osobach z niepełnosprawnościami. To jednak nie wszystko. Wiele inicjatyw podejmuje się właśnie z myślą o poznaniankach - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW
21℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro