Reklama
Reklama

MPK zamierza kupić 5 minibusów. Będą kursować po osiedlach

fot. MPK

Pojazdy mają być dostarczone do spółki jeszcze w tym roku.

Pięć minibusów, z których każdy będzie mógł przewieźć co najmniej 35 osób, zamierza kupić MPK Poznań. Postępowanie przetargowe na ich zakup właśnie zostało ogłoszone. Niewielkie autobusy, dzięki swoim gabarytom, dadzą możliwość przewozu osób w rejonach, które dziś m.in. z uwagi na nośność i szerokość drogi nie mogą liczyć na obsługę komunikacyjną - mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o. W tym zakresie MPK Poznań dostosowuje swój tabor do wymogów i planów organizatora transportu publicznego - dodaje.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

Minibusy będą kierowane przede wszystkim na linie obsługujące osiedla z dużym zapotrzebowaniem na transport publiczny, gdzie odległość do przystanków tramwajowych i autobusowych może zniechęcać potencjalnych pasażerów - mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. Trasy te będą stosunkowo krótkie. Ich zadaniem będzie dowiezienie pasażerów do linii tramwajowych i autobusowych, ale także zapewnienie komunikacji w obrębie osiedla, co podniesie atrakcyjność transportu publicznego. W najbliższym czasie propozycje linii minibusowych planujemy konsultować z radami osiedli - dodaje.

Obecnie najmniejsze autobusy w taborze MPK Poznań to dwa pojazdy Kapena 65C Urby (40 miejsc dla pasażerów) oraz 26 Solarisów Urbino 8.6 (50 miejsc dla pasażerów). Minibusy uzupełnią tę flotę i zapewnią obsługę planowanych przez ZTM Poznań linii.

Pojazdy, które zamierza kupić MPK Poznań, mają mieć konwencjonalny napęd, długość 7,5-8m oraz całkowitą masę dopuszczalną 7,5t. Będą miały przynajmniej częściowo niską podłogę oraz rampę, dzięki której łatwiej będzie się dostać do wnętrza osobie niepełnosprawnej. Standardowo już zostaną wyposażone w całopojazdową klimatyzację oraz monitoring. Minibusy, jakich oczekuje spółka, jednocześnie będą mogły przewieźć nie mniej niż 35 pasażerów - informuje Agnieszka Smogulecka, rzecznik MPK.

Wykonawcy mogą składać oferty do 13 kwietnia br. Wybrany w przetargu wykonawca dostarczy pojazdy w czwartym kwartale tego roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro