Reklama
Reklama

Ustawa podpisana: piesi z pierwszeństwem przed przejściem, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym

fot. Horacio Lozada z Pixabay

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, oznaczającą nowelizację kodeksu ruchu drogowego.

Rządzący od początku przekonywali, że nowe rozwiązania mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

- Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący - pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Ponadto podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko zakazane będzie "używanie telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową".

Zmiany objęły też dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. Od 1 czerwca - wtedy wejdą w życie również pozostałe regulacje - niezależnie od pory dnia wynosić będzie ona 50 km/h.

Ponadto na autostradach i drogach ekspresowych trzeba będzie zachować odpowiednią odległość od jadącego przed nami pojazdu. - Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania - czytamy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
5℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
40.75 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro