Reklama
Reklama

Miasto w końcu otwiera 3 parkingi Park & Ride!

fot. PIM
fot. PIM

Na ten przy ulicy Świętego Michała kierowcy czekali najdłużej.

Wielokrotnie pisaliśmy na naszym portalu o parkingu w pobliżu Warszawskiej, który od miesięcy sprawiał wrażenie ukończonego, ale wciąż nie można było z niego korzystać. Tłumaczono nam, że trzeba podłączyć urządzenia do prądu, a następnie przetestować funkcjonowanie urządzeń w Nadrzędnym Systemie Integracji ZTM-u. Mamy dobrą informację dla kierowców - parking w końcu zostanie otwarty. I to nie tylko ten. Miasto oddaje też do użytku parkingi Park & Ride przy Biskupińskiej oraz na Starołęce. Wszystkie zaczną działać 15 marca.

Nowe parkingi dołączą do już działającego w rejonie przystanku PST Szymanowskiego. Łącznie na czterech parkingach będzie prawie 340 miejsc dla samochodów. - Zasadnicze prace budowlane związane z nowymi parkingami zakończyliśmy już ubiegłym roku. W ostatnich tygodniach we wszystkich lokalizacjach trwało testowanie systemu informatycznego, a także szkolenie osób, które będą zajmowały się jego obsługą. Dziś wszystko jest już gotowe, by przekazać nowe obiekty do użytkowania - wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak wskazują urzędnicy, kierowcy zostawiający auto na parkingach przy ulicy Świętego Michała oraz rondzie Starołęka będą przesiadać się głównie na tramwaj. W przypadku parkingu przy Biskupińskiej będzie to natomiast pociąg. - Czas przejazdu ze stacji Poznań Strzeszyn do Poznania Głównego wynosi tylko 10 minut. Dzięki współpracy z tymi spółkami oraz Urzędem Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, bilet parkingowy z parkingu przy Biskupińskiej, oprócz tego że będzie upoważniał do przejazdów środkami komunikacji miejskiej, będzie także honorowany we wszystkich pociągach, które zatrzymują się na stacji Poznań Strzeszyn. Na jego podstawie można się poruszać tylko na obszarze Poznania (stacje zawierające w swojej nazwie Poznań oraz Kiekrz). W pociągach na terenie Poznania honorowane są także bilety okresowe ZTM, na podstawie których można bezpłatnie korzystać z parkingów Park & Ride - tłumaczą urzędnicy.

Gdzie pojawią się kolejne parkingi? Trwa projektowanie parkingu przy dworcu autobusowym na Górczynie. W ramach węzła Grunwaldzka na granicy Poznania i Plewisk także powstanie Park & Ride. Kolejny zaplanowano przy ulicy Druskienickiej.

- Parkingi budowane w formule "Parkuj i Jedź" powstają z myślą o osobach korzystających z samochodów i przesiadających się na komunikację miejską. Są otwarte 7 dni w tygodniu (oprócz najważniejszych świąt), przez całą dobę, z przerwą techniczną w godzinach od 2:30 do 4:30. Do bezpłatnego pozostawienia auta na parkingach w godzinach ich otwarcia uprawnia karta PEKA, Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka, z ważnym biletem okresowym zawierającym strefę A - informuje ZTM.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.98 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro