Reklama
Reklama

Wydano zgodę na odstrzał wilków pod Poznaniem

Marta | fot. Wilk na posesji na Szczepankowie
Marta | fot. Wilk na posesji na Szczepankowie

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przychyliła się do wniosku o zgodę na odstrzał wilków.

Taką informację podała poznańska "Gazeta Wyborcza". Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa mieszkańców i zwierząt domowych.

Zgoda dotyczy odstrzału do czterech osobników. Właśnie tyle sztuk ma liczyć wataha żyjąca w okolicach Swarzędza. - Wyeliminowane mogą zostać jedynie wilki widywane do tej pory głównie w pobliżu wsi Garby, z wyraźnymi objawami choroby - powiedział "Gazecie Wyborczej" Piotr Otrębski, rzecznik GDOŚ.

O co chodzi? We wniosku do GDOŚ znalazła się m.in. informacja o zakażeniu wilków świerzbowcem. W wyniku tej choroby zwierzęta cierpią, mają poranione łapy, wypada im sierść. Ich eliminacja ma pomóc w ochronie innych osobników.

Po odstrzale (na razie nie wiadomo kiedy dokładnie zostanie przeprowadzony) wilki przebada weterynarz, który potwierdzi ich stan zdrowia.

Wilki są w Polsce pod ochroną. Wniosek o odstrzał złożyła gmina Swarzędz. To efekt incydentów, do których dochodziło w ostatnim czasie - wilki pojawiały się na prywatnych posesjach i atakowały mieszkające tam psy. Kilka zwierząt domowych nie przeżyło tego starcia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro