Reklama
Reklama

Poznańska straż miejska świętuje swoje 30-lecie. Zobacz archiwalne zdjęcia

fot. Straż miejska
fot. Straż miejska

4 marca powołano do życia poznańską straż miejską.

- Do 1995 r. zamiennie używano nazwy "Policja Municypalna", stąddo dzisiaj poznaniacy często mówią o nas "municypalni" - przypomina Przemysław Piwecki, rzecznik instytucji. - Poznańska straż była jedną z pierwszych takich formacji, którą utworzoną w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców(wcześniej, w sierpniu 1990 r., powołano straż w Nowym Sączu, w styczniu 1991 r. w Jeleniej Górze, a 1 marca 1991 w Łodzi) - dodaje.

W pierwszych lotach strażnicy zajmowali się głównie zadaniami, które były istotne z punktu widzenia społeczeństwa, ale nie wymagały kwalifikacji i kompetencji policji. - Początkowo strażnicy zajmowali się przede wszystkim egzekwowaniem obowiązku utrzymania czystości oraz nielegalnym handlem ulicznym, a dopiero później postanowiono uporać się z kierowcami, którzy nagminnie łamali przepisy o zatrzymywaniu i postoju. Szybko okazało się, że problemy z parkowaniem na długie lata będą jednymi z głównych zadań wszystkich straży miejskich - wyliczał Przemysław Piwecki.

Do 1997 roku, kiedy w życie weszła odpowiednia ustawa, stroje strażników w całym kraju różniły się od siebie. Wzory używane w Poznaniu pochodziły ze Stanów Zjednoczonych.

Początki poznańskich "municypalnych" to 20 funkcjonariuszy. Z czasem powstawały kolejne placówki, a zatrudnienie rosło. - Już w 1992 r. powstały placówki we wszystkich dzielnicach miasta, wydzielono całodobową służbę dyżurną z numerem alarmowym 986, a zatrudnienie wzrosło do 108 strażników. Dynamika zatrudnienia w Poznaniu, na rocznym poziomie 20 strażników, utrzymywała się aż do 2006 r., osiągając stan 309 etatów. Do dzisiaj zatrudnienie utrzymuje się na podobnym poziomie i wynosi obecnie 317 pracowników - wylicza Przemysław Piwecki.

W historii poznańskiej straży wyróżnia się kilka ważnych dat. Do 1995 roku to municypalni zajmowali się kontrolą uiszczania opłat w strefie płatnego parkowania. Od 2000 roku straże gminne mogą usuwać nieprawidłowo zaparkowane pojazdy, a uprawnienia te poszerzono dekadę później. Także w 2010 roku strażnicy przejęli od policji obsługę monitoringu miejskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania
5℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
6 km
Stan powietrza
PM2.5
25.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro