Reklama

Poznaniacy będą mieć swoją aplikację? Jej używanie miałoby dawać mieszkańcom benefity

fot. Urząd Miasta Poznania

O sprawie dyskutowano w trakcie posiedzenia Komisji Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych Rady Miasta.

O tym, by w Poznaniu funkcjonowała "Karta Poznaniaka" mówi się od lat. Miałaby to być karta, która np. zapewni mieszkańcom płacącym podatki w Poznaniu zniżki do instytucji kulturalnych czy sportowych. Teraz temat powraca, ale jest na etapie wstępnych konsultacji.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

- Na ostatnim posiedzeniu komisji przedstawiciel magistratu zaprezentował radnym projekt Karty Poznaniaka, który jest dosyć szeroki. Ma to być m.in. aplikacja dla mieszkańców, która z jednej strony zapewniałaby im zniżki, ale też dawałaby np. dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji do przedszkola czy szkoły - mówi nam Mateusz Rozmiarek, szef Komisji Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych Rady Miasta.

Aplikacja miałaby służyć także np. do zdalnej weryfikacji zeznań podatkowych. Dzięki niej mieszkańcy mogliby korzystać nie tylko z benefitów miejskich instytucji, ale też komercyjnych partnerów. - Ta aplikacja i jej benefity miałyby zachęcać do płacenia podatków w Poznaniu - zaznacza Rozmiarek. A wśród benefitów miałyby być m.in. zniżki na miejskie parkingi, dodatkowe punkty w rekrutacji do przedszkola lub szkoły, zniżki do instytucji kulturalnych i sportowych, czy na rower miejski.

W trakcie spotkania wskazywano, że jeśli projekt zostałby zaakceptowany przez radnych, aplikacja mogłaby zacząć działać już w grudniu. - Jest jednak kilka wątpliwości, jak choćby finansowanie. Mamy zapisane 700 tysięcy złotych na wdrożenie takiej Karty, ale co dalej - tego nie wiadomo - podkreśla. Rozmiarek przypomina też, że o Karcie Poznaniaka mówi się od dawna, były już propozycje i jak dotąd nic z tego nie wyszło. - Radni podchodzą więc do tematu z pewną rezerwą.

Podobne rozwiązania działają w innych dużych miastach, choćby w Krakowie. - Prezentacja projektu była kompleksowa, widać, że w tym temacie sporo się dzieje, ale wciąż jest to kwestia do przedyskutowania choćby pod względem funkcjonalności. Dodatkowo radny Michał Grześ zaproponował swój projekt uchwały w tej sprawie, która przypieczętowałaby fakt, że Karta ma w końcu powstać - dodaje. Uchwała radnego Grzesia ma zostać zaprezentowana na najbliższej sesji w przyszłym tygodniu.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro