Reklama
Reklama

"Wszystkich nas nie spalicie" przed prokuraturą. Uczestnicy będą zbierać podpisy pod projektem legalizującym aborcję

fot. Przemysław Łukaszyk
fot. Przemysław Łukaszyk

O 16.00 przed prokuraturą odbyła się manifestacja ku pamięci Jolanty Brzeskiej.

- 1 marca 2021 roku minie 10 lat od zamordowania aktywistki na rzecz praw lokatorskich, Jolanty Brzeskiej. Wraz z innymi rodzinami dotkniętymi dziką reprywatyzacją powołała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, które nosi jej imię. Jolanta Brzeska samodzielnie zdobywała wiedzę prawniczą, by pomagać osobom poszkodowanym przez działania reprywatyzacyjne. Prowadziła rejestr takich spraw, uczestniczyła w obradach Rady Miasta i domagała się ochrony lokatorów przed skandalicznymi działaniami właścicieli kamienic - wyjaśniają organizatorzy spotkania m.in. z Kolektywu PyRA oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów.

Jak przypominają pomysłodawcy manifestacji, Brzeska została spalona żywcem w Lesie Kabackim. Śledztwo umorzono ze względu na to, że nie udało się ustalić sprawcy.

Spotkanie ma symbolicznie przypomnieć, że walka o prawa lokatorskie, a także o sprawiedliwość dla Jolanty Brzeskiej wciąż trwa. - Po upamiętnieniu przejdziemy na róg Alei Marcinkowskiego i Placu Wolności, by zbierać podpisy pod projektem #LegalnaAborcjaBezKompromisów. Spontanicznym przemarszem chcemy też pokazać sprzeciw wobec terrorowi prawicowych fundamentalistów, którzy odebrali nam kolejne prawa i sięgają po następne - kończą.

Tymczasem o 17.00 w tym samym miejscu, na rogu Al. Marcinkowskiego i placu Wolności swoją pikietę przeciw aborcji zapowiedziała Fundacja Pro Prawo do Życia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
13.48 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro