Reklama
Reklama

Poznańskie osiedle może zmienić nazwę. Trwają konsultacje

Jedna z ulic na osiedlu | fot. Google Street View
Jedna z ulic na osiedlu | fot. Google Street View

Trwają konsultacje społeczne, dotyczące zmiany statutu Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo w Poznaniu.

Wszystko w związku z uchwałą tamtejszej rady osiedla, którą podjęła stosowną uchwałę i wystąpiła Rady Miasta Poznania o zmianę nazwy Osiedla na Starołęka-Minikowo.

- Rada Osiedla, uzasadniając wniosek, powołała się na pismo Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ z 23 września 2020 r., dotyczące położenia dawnej miejscowości Marlewo, obecnie części miasta Poznania, która zawiera się w nazwie Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo. W uzasadnieniu Rada Osiedla wskazała, że na podstawie dokumentacji i badań położenia Marlewa, zgodnie z zasadami, poprzez wyznaczenie położenia współrzędnych określających lokalizację nazwy miejscowości, wynika jednoznacznie, że Marlewo położone jest poza granicami Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo, tj. na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań Krzesiny. Rada Osiedla podniosła, że zmiana nazwy Osiedla umożliwi przywrócenie pierwotnego nazewnictwa dla części Osiedla nazywanej obecnie Marlewem, zgodnie z wolą mieszkańców, którzy są posiadaczami aktów własności gruntów na Starołęce Wielkiej i zabiegają o przywrócenie historycznej nazwy Starołęka Wielka - czytamy na stronach urzędu miasta.

Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do rady miasta. Najpierw trzeba jednak zapytać o zdanie mieszkańców.

Konsultacje trwają do 15 marca. Swoje sugestie, uwagi itp. można przekazywać w wiadomości wysłanej pocztą elektroniczną na adres: [email protected] lub przez pocztę tradycyjną na adres: Urząd Miasta Poznania, Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta, ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań.

Propozycja spotkała się ze skrajnymi reakcjami mieszkańców, co można prześledzić m.in. na facebookowym profilu rady osiedla. Część osób obawia się rzekomej konieczności wymiany dokumentów. Z kolei sama rada przekonuje, że to informacja nieprawdziwa. - W uchwale Rady Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo nr XVI/61/III/2020 z dnia 13.11.2020 roku i uzasadnieniu do tej uchwały w sprawie wniosku do Rady Miasta Poznania o zmianę nazwy Osiedla jednoznacznie stwierdzono, że zmiana nazwy i statutu Osiedla nie wywoła negatywnych konsekwencji w postaci wymiany dokumentów osobistych mieszkańców i nie ulegną zmianie granice Osiedla. Zmiana statutu i nazwy Osiedla będzie dla mieszkańców bezkosztowa - czytamy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
20.56 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro