Dyskusja o Universum
W środę, 19 listopada, radni przedstawili wnioski w sprawie Zakładu Pogrzebowego Universum. Prezydent musi jak najszybciej rozwiązać umowę z zakładem. Poza tym ustalono, że konieczny jest nadzór prokuratury nad firmą.
Zaczęło się dawno, bo już w 1992 roku. Wtedy to firma Universum zobowiązała się dbać o cmentarze na Miłostowie i Junikowie. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miasto poszło firmie na rękę i w umowie,Zarząd Miastapodjął decyzję, że każdego roku Universum zostanie zwolnione z podatku od nieruchomości. Tym samym, umowa dała zakładowi możliwość czerpania podwójnego profitu z prowadzenia działalności. Universum przede wszystkim zarabia na opłatach grzebalnych (około 2 milionów rocznie), a dzięki umowie posiada też pieniądze przeznaczone na podatek od nieruchomości (1,5 miliona złotych). Na umowie podpisanej z zakładem Universum, miasto traci więckażdego roku około 3,5 miliona złotych.
Z umowy niezadowolene są inne zakładu działające na terenie Poznania. Żadna z dużych firm (Zakłady Cegielskiego czy Volkswagen), które dzierżawią od miasta ogromne tereny, nie została zwolniona z konieczności odprowadzania podatku od nieruchomości.
Miasto wielokrotnie tłumaczyło się z zawartości umowy podpisanej z Universum. Wspominano, że umorzenie było konieczne, gdyż zakład musiał płacić ogromne sumy za utrzymanie cmentarzy. Spółdzielnia z własnych środków musiała przeprowadzać generalne remonty i budować nowe obiekty. Dodawano też, że firma nie posiadała jeszcze stabilności finansowej. Miasto chciało pomóc Universum i zobowiązało się do umorzenia podatku od nieruchomości.
Obecnie Zakład Pogrzebowy Universum doskonale prosperuje. Roczne dochody przekraczają pułap 20 milionów złotych. Firma ma świadomość tego, że posiada monopol na rynku pogrzebowym i coraz częściej to wykorzystuje. Ludzie, którzy muszą korzystać z usług Universum skarżą się na wysokość opłat.
Można bez wahania powiedzieć, że w obecnej sytuacji umorzenie podatku od nieruchomości firmie Universum zakrawa na kpinę. Umowa miałaobowiązywać jeszcze 9 lat.Dziś już wiemy, że znaleziono podstawę prawną, która umożliwi wcześniejsze rozwiązanie umowy.Podczas posiedzenia komisji poruszono również kwestię opłat m.in. za korzystanie z wody na cmentarzu. Radni chcą, aby pieniądze pochodzące z takich usług wędrowały do budżetu miasta.