Reklama
Reklama

Propozycja na czas epidemii. Kursy w Uniwersytecie Otwartym UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, będąc integralną częścią społeczności Poznania i Wielkopolski, nigdy nie zamykał się w ciasnych murach uczelni i otwarty był na coraz większe potrzeby i aspiracje społeczności miasta i regionu, czego jednym z najbardziej znanych przykładów były i pozostają do dzisiaj wykłady dla mieszkańców Wielkopolski, których tradycje sięgają początków poznańskiej uczelni.

Dzisiaj, w trudnych czasach epidemii, najstarsza i największa uczelnia w Poznaniu, proponuje spotkania ze swoimi wykładowcami w ramach Uniwersytetu Otwartego. Działa on od 2016 roku i oferuje możliwość uzupełnienia wiedzy, realizacji swoich pasji, poznania realiów akademickiego życia, czy choćby spotykania się, z reguły raz w tygodniu, z ciekawymi ludźmi. Proponowane kursy zorganizowane są na wzór zajęć akademickich - wykłady, ćwiczenia, warsztaty i laboratoria.

Propozycje na trymestr wiosenny

Trwają już zapisy na ostatni w tym roku akademickim trymestr (rok akademicki w Uniwersytecie Otwartym dzielony jest na trzy części). Zaproponowano 87 kursów - te najpopularniejsze z ubiegłych lat i ponad 40 zupełnie nowych. Najwięcej jest lektoratów językowych, a wśród nich przede wszystkim z języka angielskiego (na różnym poziomie zaawansowania). Są też specjalistyczne zajęcia z niemieckiego, francuskiego, tureckiego, rosyjskiego oraz coraz popularniejsze kursy z hiszpańskiego, a także z bardziej egzotycznych języków - perskiego, chińskiego i japońskiego.

Tradycyjnie, sporą grupę tworzą zajęcia z psychologii (np. "Dlaczego wierzymy w zjawiska paranormalne"), pedagogiki, prawa (dwa kursy dotyczące umiejętności przemawiania publicznego), biznesu i komunikacji oraz zarządzania. W okresie pandemii sporą popularnością cieszyły się warsztaty antystresowe - zapisać się na nie można również w trakcie trwającej rekrutacji. Pomocny słuchaczom Uniwersytetu Otwartego, ale także uczniom, studentom i wszystkim aktywnym zawodowo, może okazać się kurs "Warsztaty rozwijania własnego umysłu, czyli jak uczyć się efektywnie?" Ciekawie zapowiadają się również wyspecjalizowane wykłady, jak choćby na temat kobiet w dziejach europejskiej filozofii, hedonizmu klasycznego czy historii sztuki w kulturze popularnej.

W naukach humanistycznych uwagę zwracają też takie kursy jak: "Przekład literacki w praktyce", "Sztuka pisania - proza", "Święta, wierzenia i przesądy w Wielkopolsce" oraz "Dialektyka paradoksów i sprzeczności. Heretycy, bezbożnicy i gorszyciele a kształtowanie się kultury europejskiej".

W ofercie znajdują się również wykłady z fizyki ("Nowoczesne techniki w fizyce i medycynie"), biologii ("Biologia wybranych chorób cywilizacyjnych człowieka" i ciekawy kurs "Uzdrowiciele i truciciele - bioaktywne substancje w roślinach") oraz nauk politycznych ("Dziennikarz obywatelski on-line. Czyli jak być słuchanym, oglądanym i czytanym w sieci"). Praktycznej wiedzy i umiejętności dostarczą natomiast między innymi warsztaty: "Chemia na talerzu - co jeść i pić by zdrowym być", "Zrób sobie kosmetyk" oraz "Ceramika dla początkujących".

Mamy jeszcze kilkadziesiąt innych wykładów, ćwiczeń, warsztatów i laboratoriów. Z ich pełną gamą zapoznać się można na stronie internetowej uo.amu.edu.pl. Tam też można zapisać się na wybrane zajęcia. W większości przypadków czas na rejestrację upływa 8 marca, jednak przypomnieć warto, że o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Wciąż tylko zdalnie...

W tym roku akademickim wybuch pandemii spowodował, że zajęcia odbywają się wyłącznie w trybie online, gdyż bezpieczeństwo i zdrowie słuchaczy oraz wykładowców są dla organizatorów priorytetem. Odbywają się one w różnych terminach, najczęściej raz w tygodniu (z reguły 1,5 godziny), w dni powszednie (popołudniami i wieczorami), a niektóre z nich w weekendy. Wszystkie zajęcia prowadzą wykładowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a po ich zakończeniu uzyskuje się certyfikat. Chętni przystąpić mogą do egzaminu, po zdaniu którego otrzymuje się świadectwo.

Zajęcia w trymestrze wiosennym ruszą od końca marca.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
15.05 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro