Reklama
Reklama

Poznaniacy chętnie korzystają z minibusów. Pojazdy obsłużą kolejne linie w różnych częściach miasta

fot. ZTM

Linia 121 spotkała się z dobrym przyjęciem przez pasażerów, dlatego urzędnicy chcą wysłać na poznańskie ulice kolejne minibusy.

- Sytuacja komunikacyjna ma wielkie znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Dlatego staramy się tworzyć jak najbardziej dogodne możliwości przemieszczania się, rozwijając w szczególności transport publiczny. Wprowadzenie w 2019 roku minibusów w rejonie Ogrodów poprawiło dostęp do komunikacji publicznej okolicznym mieszkańcom. Było to rozwiązanie pilotażowe w naszym mieście, które się sprawdziło i w związku z tym planujemy powstanie nowych tras obsługiwanych przez tego typu pojazdy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Mezoterapia mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Centrum Handlowe ETC Swarzędz Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl lub lub tel. 512 526 525 #peselniemaznaczenia #wonderlandpolska
REKLAMA

Linia 121 łączy Ogrody i ul. Meissnera. Dołączą do niej 3 kolejne: nr 122, 123 i 127. Dzięki temu ma poprawić się dostępność do transportu zbiorowego, bo minibusy mogą wjechać chociażby na wąskie uliczki, gdzie "normalne" autobusy się nie mieszczą.

- Minibusy pozwalają na zwiększenie dostępności komunikacji zbiorowej, zwłaszcza tam, gdzie nie mogą kursować standardowe pojazdy ze względu na swoją szerokość oraz ograniczoną nośność jezdni i wykluczające warunki techniczne. Tego typu linie sprawdzają się przede wszystkim obsługując osiedla z dużym zapotrzebowaniem na transport publiczny, gdzie odległość do przystanków tramwajowych i autobusowych może zniechęcać potencjalnych pasażerów - tłumaczy Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

Linie "minibusowe" są stosunkowo krótkie. Ich zadaniem jest dowiezienie pasażerów do miejsca przesiadki na inne linie autobusowe lub tramwajowe. Zapewniają też komunikację w obrębie danego osiedla.

ZTM planuje uruchomienie wszystkich poniższych linii jako pilotażowe (dokładnego terminu nie wskazano). Ich przebieg oraz rozkłady jazdy będą dostosowywane do potrzeb mieszkańców.

Linia nr 122

JUNIKOWO - Grunwaldzka - Wieruszowska - Junikowska - Ziębicka - Grunwaldzka - Smoluchowskiego - Kamiennogórska - Dziewińska - Braniborska - Ścinawska - Kmicica - Dziewińska - Grunwaldzka - Cmentarna - Cmentarna Parking - Cmentarna - Grunwaldzka - JUNIKOWO

Linia nr 123

STAROŁEKA - Starołęcka - Żeglarska - Oświęcimska - Sandomierska - Niżańska - Garaszewo - KRZESINY

Linia nr 127

MOGILEŃSKA - Pusta - Bożeny - Jaromira - Leszka - Ziemowita - Browarna - Piwna - Stalowa - Folwarczna - FRANOWO.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
8℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
2.70 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro