Reklama

Złe powietrze w Poznaniu. Wprowadzono zakaz stosowania paliw stałych

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W czwartek możemy spodziewać się złej jakości powietrza.

W środę przekroczono wartość 50 µg/m3 stężeń pyłów drobnych PM10, ponadto prognozowane jest utrzymanie się tego przekroczenia w dniu 25 lutego. - W związku z tym wprowadza się dzisiaj (w czwartek - red.), na obszarze Poznania zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, piecy kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu - informuje Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Podstawą jest uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z 2017 roku.

- Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianiu się ich między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub brak wiatru. Utrzymujące się takie niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń, dodatkowo zwiększają tą złą sytuację nawet pojedyncze źródło zanieczyszczeń! - tłumaczą urzędnicy.

Choć jakość powietrza sporo odbiega od ideału, a poznaniakom zabrania się korzystania z kominków, nie ma co liczyć na bezpłatne przejazdy komunikacją zbiorową. W tym przypadku stężenie PM10 musi przekroczyć dla poprzedniej doby 100 µg/m3, ponadto prognoza dla danego dnia również musi przewidywać taki poziom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
18.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro