Reklama

Do PCŚ wpłynął wniosek o 500+ dla dziecka od chwili jego poczęcia

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PublicDomainPictures / pixabay.com

Jedna z mieszkanek Poznania postanowiła ubiegać o świadczenie 500+ nie od dnia urodzenia dziecka, a od jego poczęcia.

Sprawę opisuje Głos Wielkopolski. Dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń przyznaje, że do PCŚ wpłynął jeden taki wniosek. Konkretnie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo to w ZUS złożono wniosek o świadczenie.

Damian Napierała, dyrektor PCŚ zaznacza w rozmowie z Głosem Wielkopolskim, że odpowiedź na wniosek będzie negatywna. W przepisach zapisano bowiem, że dziecku przysługuje świadczenie od dnia narodzin do ukończenia osiemnastego roku życia.

W innych miastach także pojawiają się wnioski o 500+ już od momentu poczęcia dziecka. A wszystko zapoczątkowali posłowie Lewicy. Po tym, jak Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie aborcji, posłowie Lewicy zaczęli się na niego powoływać. Chodzi o fragment "życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako fragment organizmu matki - jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki". Na tej podstawie uznali, że świadczenie 500+ należy się dziecku już od chwili poczęcia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro