Reklama

76 lat temu zakończyły się walki o Poznań: tak wyglądało miasto

Ziemstwo Kredytowe | fot. CYRYL / Kolekcja zdjęć Adama Drogomireckiego
Ziemstwo Kredytowe | fot. CYRYL / Kolekcja zdjęć Adama Drogomireckiego

Kwiaty pod pomnikami na Cytadeli złożył m.in. Jacek Jaśkowiak.

We wtorek odbyły się oficjalne uroczystości. Złożono kwiaty w kwaterach polskich, radzieckich i niemieckich żołnierzy na Cmentarzu Miłostowo. Następnie obchody przeniosły się na Cytadelę. Przemawiał tu prezydent Poznania, a także złożono kwiaty pod pomnikami Cytadelowców, Żołnierzy Alianckich i Żołnierzy Radzieckich. Uroczystość odbyła się w ograniczonym wymiarze.

- Ograniczony wymiar dzisiejszej uroczystości wynika przede wszystkim z naszej troski o kombatantów. To oni - niezawodnie każdego roku towarzyszyli nam na stokach Cytadeli, wypełniając misję strażników pamięci. Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli stanąć liczniej w tym miejscu, oddając szacunek uczestnikom tego znaczącego wydarzenia w historii naszego miasta - mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. - Zwycięska bitwa o Poznań przyniosła kres koszmarowi, jakim było życie w okupowanym mieście. Hitlerowcy na zawsze opuścili stolicę Wielkopolski. Ceną było życie poznaniaków - Cytadelowców, ale także żołnierzy radzieckich, których mogiły rozsiane są tutaj i na innych poznańskich cmentarzach - dodał.

Walki o wyzwolenie Poznania trwały od 24 stycznia do 23 lutego 1945 roku pomiędzy Armią Czerwoną wspomaganą oddziałami polskimi a Niemcami. Ostatnim punktem oporu wojsk niemieckich była Cytadela. Udało się ją wyzwolić 23 lutego 1945. W bitwie o Poznań zginęło 10 tysięcy czerwonoarmistów, 6 tysięcy Niemców i około 700 Polaków.

Jak wyglądał Poznań w 1945 roku? Można to zobaczyć na nagraniu umieszczonym na stronie Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej. Widać na nim m.in. odgruzowywanie i powrót ludności. Zobaczyć go można TUTAJ. Prezentujemy też zdjęcia z zasobów Cyfrowego Repozytorium Lokalnego z 1945 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro