Reklama
Reklama

Nie żyje Aleksander Doba. "Zmarł śmiercią podróżnika"

fot. Aleksander Doba / FB

Wybitny polski podróżnik pochodzi z podpoznańskiego Swarzędza. W 2015 roku został honorowym obywatelem miasta, w którym się urodził.

O śmierci podróżnika poinformowała rodzina. Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia - czytamy w komunikacie.Aleksander Doba to polski podróżnik, który urodził się w 1946 roku w Swarzędzu, a w Poznaniu studiował na Politechnice Poznańskiej. Później związany był z podszczecińskimi Policami. Jego wielką pasją jest sport i turystyka, a największe jego sukcesy związane są z kajakarstwem. Podróżnik zmarł 22 lutego. Miał 74 lata.

  • Aktualizacja
    wtorek, 23.02.2021 r., godz. 17.28
    Aktualizacja
    wtorek, 23.02.2021 r., godz. 17.28
    - O godzinie 11 zdobyli szczyt. W tym momencie, przed zrobieniem pamiątkowego zdjęcia, Olek powiedział, że potrzebuje dwóch minut, żeby odpocząć. Wtedy nagle stracił przytomność. Rozpoczęła się reanimacja, ale niestety, nie przyniosła skutku. Chciałbym podkreślić tutaj ogromną pracę lokalnych przewodników, którzy znieśli ciało Olka do niższych obozów, do miejsca, gdzie może dojechać karetka, a cała akcja górska trwała ponad dobę. Śmierć podróżnika jest szokiem dla wszystkich. Podczas całej wyprawy Aleksander Doba był w świetnej formie. Każdego dnia sprawdzany jest stan zdrowia. Miał świetną saturację. Młodsi ludzie mieli chwile, gdy czuli się gorzej. Olek tryskał energią. Zdejmował koszulkę i krzyczał "Afryka dzika!". Z pieśnią na ustach zdobywał szczyt. To stało się nagle. Olek umarł śmiercią podróżnika, odszedł na szczycie zdobywając "Dach Afryki". To jest też dla mnie smutne, bo był moim kompanem podróży, na Kilimandżaro miałem być razem z nim. Nasze wysiłki skupiają się teraz na sprowadzeniu ciała Aleksandra do Polski. Obecnie cały czas czekamy na oficjalne potwierdzenie przyczyny zgonu ze szpitala w Moshi, gdzie znajduje się ciało Olka - podał Łukasz Nowak, Prezes Klubu Podróżniczego "Soliści" w rozmowie z Onetem.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro