Reklama
Reklama

Leśnicy zapowiadają walkę z nieetycznymi "poszukiwaczami" poroży

fot. L.T.

Od dziś rusza akcja "Wieniec".

W akcji wezmą udział strażnicy leśni, którzy wraz ze Strażą Łowiecką i Policją, będą patrolować okolice, z których pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży.

Jak tłumaczą leśnicy chodzi tylko o to, by egzekwować zachowania zgodne z przepisami. Poszukiwanie zrzutów jest coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic złego, jeśli zbieracze nie płoszą zwierząt. Jak dodają celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie, które zrzucają swoje wieńce - tak się nazywa ich poroże - na przełomie lutego i marca.

W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Nękanie i przepłaszanie takich stad osłabia je i stwarza dla nich duże zagrożenie. Takie zachowania są także niebezpieczne dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży - informują przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Jak podkreślają leśnicy zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je w lesie, a nie w parku narodowym, czy rezerwacie przyrody. Zbieracze poroża m.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości, czy ostoje zwierzyny - dodają leśnicy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Uwaga na oblodzenie! Jeszcze do 9.00 obowiązuje ostrzeżenie IMGW
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro