Reklama
Reklama

"Poznań 1945. Broń pancerna". W muzeum na Cytadeli można podziwiać nową wystawę

fot. WMN

To element obchodów 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

Batalistyczne inspiracje artysty-grafika Marcina Góreckiego już od wtorku, 23 lutego będzie można obejrzeć na wystawie "Poznań 1945. Broń pancerna". Nowa ekspozycja czasowa zagości pod dachem Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.

Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów. Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości - motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki - artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek - m.in. dla serii wydawniczej "Polskie Skrzydła" - mówią organizatorzy wystawy.

Inspiracje lotnicze to nie jedyny motyw pojawiający się w pracach Marcina Góreckiego. Artysta stworzył też serię prac, poświęconych pojazdom pancernym. Inspiracją okazały się też poznańskie wydarzenia sprzed 76 lat. 23 lutego 1945 r. wraz z kapitulacją ostatnich wojsk niemieckich na poznańskiej Cytadeli skończyła się hitlerowska okupacja Poznania.

Ekspozycja "Poznań 1945. Broń Pancerna" dostępna będzie w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek-niedziela: 10.00-16.00. Wystawa potrwa do 31 marca.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na ulicach miejscami może być ślisko!
5℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
23.06 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro