Reklama
Reklama

Koreańczycy partnerami w budowie CPK. Mogą zainwestować spore pieniądze

fot. ThePixelman z Pixabay

Korea Południowa ma być partnerem w budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak podało money.pl, w najbliższy piątek zostanie podpisana umowa pomiędzy szefostwem CPK i lotniska Seul-Inczon. Porozumienie dotyczyć ma doradztwa strategicznego przy budowie polskiego gigalotniska.

To jednak nie koniec, ponieważ równocześnie parafowane zostanie "porozumienie o wzajemnej współpracy" pomiędzy rządami Polski i Korei Południowej. W imprezie mają wziąć udział najwyższe władze państwowe obu krajów, na czele z koreańskim premierem. Na razie nie wiadomo czy obecny będzie Mateusz Morawiecki - tutaj problemem jest posiedzenie Rady Europejskiej.

Tak wysokich rangą osób nie zaprasza się z okazji dopięcia wartej ok. 3,5 mln euro umowy doradczej. Według money.pl rządowe porozumienie może oznaczać zaangażowanie kapitałowe - w praktyce mowa o finansowym wsparciu Koreańczyków w realizacji inwestycji.

Jeszcze kilka miesięcy temu rząd zapowiadał, że pierwsze samoloty wystartują z CPK w 2027 roku. Obecnie trwają przygotowania do wykupu gruntów. Samo lotnisko ma pochłonąć ok. 25-30 miliardów złotych.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro