Reklama
Reklama

Za tydzień wracają rowery miejskie. Kto będzie mógł skorzystać z darmowych 30 minut?

fot. ZTM
fot. ZTM

1 marca ruszy nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego.

W tym sezonie będzie można korzystać z:
- 113 stacji roweru miejskiego PRM 3G (wypożyczanych i zwracanych w stacjach PRM), a w nich prawie z 1000 rowerów,
- 3 stacji PRM 3G z rowerkami miejskimi dla dzieci: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka,
- 76 rowerów wyposażonych w foteliki, służące do przewozu dzieci,
- 746 rowerów PRM 4G (wypożyczanie i zwrot w wyznaczonych strefach PRM 4G, a nie w stojakach na stacjach PRM 3G) i dodatkowo 30 rowerów elektrycznych PRM 4G,
- 179 miejskich stref postoju rowerów 4G. 80 stref znajduje się w pobliżu stacji PRM 3G, natomiast Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej, z wyjątkiem płyty Starego Rynku.

Od przyszłego sezonu zajdą też zmiany w stawkach za wypożyczenie roweru. Posiadacze karty PEKA z ważnym biletem okresowym nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych 30 minut podróży PRM, aby wygodnie przesiadać się z roweru na autobus lub tramwaj na liniach ZTM. Użytkownicy, którzy nie będą posiadać biletu okresowego, za pierwsze 30 minut wypożyczenia zapłacą symboliczną złotówkę (dotychczas od 21. do 60. minuty obowiązywała opłata 2 zł), a od 31. do 60 minuty wypożyczenie będzie kosztowało 2 zł. Oznacza to, że jeśli użytkownik wybierze korzystanie z PRM bez karty PEKA i biletu, cena za pierwszą godzinę wypożyczenia wyniesie 3 zł. To wzrost o 1 zł, ale w zamian tańszy i wydłużony będzie pierwszy przedział czasowy od 1 do 30 minuty (dotychczas już od 21. minuty opłata wynosiła 2 zł). Zmiana ta wpisuje się w rosnący średni czas wypożyczenia roweru miejskiego, który obecnie wynosi 23 minuty i 31 sekund - tłumaczy rzecznik.

Już dziś zachęcamy posiadaczy karty PEKA do korzystania z niej podczas wypożyczeń w PRM, a pozostałych użytkowników do wyrobienia karty i korzystania z komunikacji publicznej oraz rowerów miejskich na preferencyjnych warunkach - dodaje dyrektor Gosiewski.

Zatem chcąc skorzystać z preferencyjnego cennika, wypożyczając rower trzeba będzie identyfikować się w systemie PRM poprzez kartę PEKA. Do bezpłatnego pierwszego przejazdu 30 minut uprawniają wszystkie bilety okresowe ważne w momencie wypożyczenia przez okres powyżej 14 dni.

Warto podkreślić, że dzięki prowadzonym przez Miasto Poznań w ostatnich latach inwestycjom i rozbudowie infrastruktury rowerowej, ale także dzięki rosnącej popularności roweru miejskiego znacząco wzrósł udział podróży rowerowych we wszystkich podróżach realizowanych w Poznaniu. Udział przejazdów rowerowych w podróżach niepieszych na terenie miasta w roku 2013 wynosił 6,8 proc., natomiast w 2019 r. już 10,6 proc. Każda dodatkowa złotówka uzyskana dzięki wprowadzonym zmianom przyczyni się do zwiększenia zdolności inwestycyjnych Miasta, a poprzez to również do dalszego rozwoju tej formy przemieszczania się - kończy Trzebiatowski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

21℃
8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
3.43 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro