Reklama

Niezwykłe znalezisko pod podłogą pałacu. "Po rozłożeniu broń odsłoniła swoje tajemnice"

fot. jarocin.pl

Cenne znalezisko ujawniono podczas remontu Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Pod podłogą ukryta była dubeltówka księcia Hugona von Radolina.

Jak wstępnie informowali urzędnicy z Jarocina nieopodal dubeltówki znajdującej się pod podłogą jednego z pomieszczeń znajdowała się tabliczka z wygrawerowaną informacją wskazującą, że był to dar od cesarza Wilhelma II z 1899 roku. Broń została zabezpieczona. Potem rozpoczęła się procedura prawna, w wyniku której to niezwykłe znalezisko z powrotem trafiło do muzeum.

Broń wymaga fachowej ingerencji rusznikarskiej. Najbardziej czasochłonne i zarazem niebezpieczne było przygotowanie dubeltówki do rozłożenia na części. Było to spowodowane znaczną korozją niektórych elementów stalowych - informują jarocińscy urzędnicy i dodają, że by broń rozłożyć na części konieczne było wykonanie kilku sztuk specjalnych narzędzi.
Po rozłożeniu broń odsłoniła swoje tajemnice. Jedną z nich jest fakt, że na istotnych metalowych elementach mechanizmów spustowych znajdują się wybite te same cyfry. Oznacza to, że broń jest w całości oryginalna i pozostała nienaruszona - dodają urzędnicy z Jarocina. Mamy nadzieję, że w toku kolejnych prac uda się do końca odsłonić tajemnicę dubeltówki księcia Radolina - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.48 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro