Reklama
Reklama

Nad poznańskimi domami ponownie lata dron. Sprawdza czym palą poznaniacy

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Miasto zdecydowało się na kontynuowanie akcji przez co najmniej 2 lata.

- Po dwóch edycjach akcji, realizowanych w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, Miasto zdecydowało się na kontynuację projektu co najmniej przez okres dwóch lat. Pierwsze pomiary rozpoczęły się w czwartek i odbywały się w godzinach wieczornych - informują urzędnicy.

Dron ma latać na terenie całego Poznania, głównie tam, gdzie najczęściej zgłaszane są interwencje związane ze spalaniem niewłaściwego opału w piecach. - Obloty będą prowadzone do wiosny, ponownie wystartują jesienią. Podobnie zaplanowano to w roku 2022 - akcja będzie realizowana w I i IV kwartale.

Miasto wybrało w przetargu firmę, która zajmie się oblotami. To Tomkov oraz LTA Design. W ciągu dwóch lat drony mają latać przez 130 dni, w trakcie których prowadzone będą pomiary. Przeloty zaplanowano na godziny wieczorne i późnopopołudniowe.

Drony są wyposażone w czujnik, który potrafi wykrywać w spalinach z komina związki chemiczne wskazujące na spalanie odpadów. W pomiarach uczestniczą strażnicy miejscy. - Funkcjonariusze prowadzą szczegółowe kontrole posesji, w których mogło dojść do spalenia materiałów niedozwolonych zgodnie ze wskazaniem aparatury pomiarowej. Sprawdzają, jakiego rodzaju paliwa poznaniacy używają do ogrzewania mieszkań i domów - np. czy w piecach i kotłach nie dochodzi do spalania odpadów (styropianu, plastikowych butelek, odzieży, lakierowanego drewna ze starych mebli itp.) - dodają.

Za spalanie śmieci w domowych piecach grozi do 500 złotych mandatu. Sprawa może też trafić do sądu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gorąco i burzowo. Znowu ostrzeżenia meteo dla regionu. Tym razem nawet drugiego stopnia!
27℃
14℃
Poziom opadów:
0.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
4.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro