Reklama

Koniec z zasłanianiem twarzy szalikiem lub przyłbicą. Minister zdrowia: rozporządzenie w sprawie maseczek być może w najbliższym tygodniu

fot. leo2014 z Pixabay

Możliwe są istotne zmiany w regulacjach dotyczących nakazu zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

W piątek rano na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban, przewodniczący działającej przy premierze Rady Medycznej, przyznał, że to ciało zdecydowanie rekomenduje nakazanie używania "porządnych masek. Przynajmniej maska tak zwana chirurgiczna, nie mówiąc już o tych maskach z filtrem". Według lekarza zasłanianie twarzy szalikiem czy przyłbicą to "pseudo ochrona", którą należy wyrzucić do kosza. Naukowiec podkreślał, że minister zdrowia jeszcze w piątek może wydać odpowiednie rozporządzenie.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Wirtualna Polska zapytała o tę sprawę samego Adama Niedzielskiego. Ten nie ukrywał, że możliwe jest "dookreślenie" przepisów. - Mamy zamiennik chociażby w postaci szalika, pewnie będzie trzeba z tego zrezygnować i dać wyraźny sygnał, że przyłbice nie zapewniają bezpieczeństwa - mówił.

Odpowiednie rozporządzenie może pojawić się w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie nie będzie trzeba jednak zaopatrzyć się w maseczki z filtrem. Polityk nie doprecyzował czy wystarczające będą maseczki np. z bawełny, czy też każdy będzie musiał zaopatrzyć się tzw. maseczkę chirurgiczną. - Nie przesadzałbym z wprowadzeniem jednorodnego standardu maseczki, bo też nie chodzi o to, żeby generować ludziom problem - podsumował minister Niedzielski.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro