Reklama

Nowe obwodnice w Wielkopolsce. 8 firm chętnych, by wybudować jedną z nich

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA Poznań

Osiem firm złożyło oferty na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Grzymiszewa w ciągu DK72.

Jak przekazuje GDDKiA przy dokonywaniu wyboru najkorzystniejszej oferty stosowane będą następujące kryteria oceny: cena (60 proc.), termin realizacji (10 proc.), okres gwarancji (30 proc.).Przedłużony o 5 lat okres gwarancji obejmuje ciągi pieszo-rowerowe, instalacje zasilające oraz konstrukcje wspornicze.

Zamawiający wymaga, aby prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Minimalny termin realizacji wynosi 27 miesięcy od daty zawarcia umowy (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie), zgodnie z przyjętym kryterium oceny ofert "termin realizacji" - informuje Alina Cieślak z GDDKiA w Poznaniu.

Podstawowym celem budowy obwodnicy Grzymiszewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego korzystającego z obecnego przebiegu drogi krajowej nr 72.
Wzrośnie również bezpieczeństwo przejazdu pomiędzy Koninem a Turkiem, a w dalszej perspektywie także ruchu z kierunku Sieradza i Łodzi. Jest to ważna droga dla układu komunikacyjnego wschodniej Wielkopolski - dodaje rzeczniczka.

Obwodnica Grzymiszewa ma być jedną z 8, które powstaną w Wielkopolsce do 2030 roku w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic". Oto pozostałe obwodnice, które mają powstać:
- Obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32,
- Obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
- Obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- Obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
- Obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
- Obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32.

Szacuje się, że koszt budowy 100 obwodnic w Polsce to prawie 28 miliardów złotych. Inwestycje mają być finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
2.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro