Reklama

Wielka międzynarodowa akcja CBA. Grupa przestępcza działała również w Poznaniu

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi.

Ponad 150 funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego wzięło udział w rozbiciu międzynarodowej grupy przestępczej działającej na terenie Polski i Niemiec. Zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Na terenie Polski i Niemiec funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Działalność grupy oparta była o sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach (tzw. znikających podatników) - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Wśród zatrzymanych znalazł się organizator przestępczego procederu. Jednocześnie przeszukano 45 lokalizacji w kraju i na terenie Berlina, co do których istniało uzasadnione prawdopodobieństwo, że mogą tam znajdować się dowody przestępstwa. Czynności w Polsce objęły swoim zasięgiem województwa: kujawsko-pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie - dodaje.

Zatrzymani w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych. Powyższe działania są efektem prowadzonego w tej sprawie śledztwa, zainicjowanego zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W jego toku ustalono, że w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju - w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej - stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. "znikających podatników" lub "buforów" i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym) - przekazuje prok. Łukasz Wawrzyniak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Śledczy ustalili, że spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej. Wystawiały jedynie "puste" faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty - dodaje.

Ustalenia śledczych wykazały ponadto, że zatrzymani wystąpili o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. W toku prowadzonych działań zwrócono się do Polskiego Funduszu Rozwoju o zablokowanie wypłaty wnioskowanych środków pomocowych. Tym samym, publiczne wsparcie finansowe nie trafiło do osób i podmiotów podejrzewanych m.in. o oszustwa skarbowe.

Straty Skarbu Państwa z tytułu popełnianych oszustw oszacowano dotychczas na kwotę niemal 80 mln zł.

Podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. W wypadku osób, którym zarzucono popełnienie zbrodni VAT - owskiej, czyli przestępstwa z art. 277a § 1 k.k. kara ta może być wymierzona w granicach od 5 do 25 lat - kończy prok. Wawrzyniak.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro