Reklama
Reklama

Możliwy szybki powrót większych obostrzeń. Na luzowanie gospodarki nie ma na razie szans

fot. Adam Derewecki z Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne tygodnie rygorystycznych obostrzeń.

Od poniedziałku powrotem obostrzeń straszy minister Adam Niedzielski, według którego trend dotyczący liczby zakażeń zaczyna się odwracać i w ostatnim czasie notujemy więcej przypadków. W środę potwierdzono ich 8694.

Obecny wzrost to oczywiście nie efekt otwarcia hoteli i stoków - te działają dopiero od 12 lutego - ale galerii handlowych czy powrotu najmłodszych dzieci do szkół. Swoje zrobiła też pogoda.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze o możliwych scenariuszach. Brane pod uwagę są dwa rozwiązania: przedłużenie obecnych zasad lub zaostrzenie obostrzeń (o dalszym odmrażaniu gospodarki nikt raczej nie myśli). Na pierwszy ogień mogą pójść stoki narciarskie, które w weekend przeżywały prawdziwe oblężenie. Według źródeł gazety na razie niezagrożone są hotele. Rząd zakłada, że utrzymywany jest w nich odpowiedni rygor sanitarny.

Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW określił jako realny scenariusz, w którym w drugiej połowie marca liczba zakażeń ponownie wzrośnie do poziomu 10 tys. przypadków dziennie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega przed burzami!
16℃
9℃
Poziom opadów:
3.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
6.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro