Reklama
Reklama

Oszuści mają nowy sposób na kradzież pieniędzy z konta: masz Facebooka? Nie daj się nabrać!

fot. CERT Polska

CERT Polska ostrzega przed nową metodą oszustwa zaobserwowaną w sieci.

CERT zajmuje się reagowaniem na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci internetowej i właśnie ostrzega przed nową metodą okradania Polaków. - Nasz zespół zaobserwował nowy wariant oszustwa, polegający na wykorzystaniu przejętych kont w serwisie Facebook do wyłudzenia środków finansowych - informuje.

Jak to wygląda? Oszust najpierw przejmuje konta użytkowników na Facebooku, a następnie pisze do kontaktów tego użytkownika. Do tego momentu wszystko wygląda tak, jak we wcześniejszych metodach oszustw. Nowością jest jednak prośbą nie o np. kod BLIK, a o opłacenie zamówienia. - W przeciwieństwie do dotychczasowych kampanii, przed którymi ostrzegaliśmy wcześniej, tym razem przestępcy przesyłają link prowadzący do fałszywej bramki płatności PayU. Następnie ofiara ma możliwość wybrania sposobu płatności, przy czym na ten moment jedyną działającą opcją jest przelew poprzez zalogowanie się na konto bankowości elektronicznej - dodaje.

Niczego nieświadoma ofiara loguje się na fałszywej stronie "do banku" i w ten sposób udostępnia swoje dane umożliwiając oszustom wyczyszczenie jej konta.

- Przed opisywanym tu schematem oszustwa wykorzystującym przejęte konta Facebook przestrzegaliśmy już wielokrotnie. Niestety, przestępcy są cały czas aktywni i modyfikują swoje sposoby działania. Na bieżąco uzupełniamy naszą listę ostrzeżeń o kolejne szkodliwe domeny - kończy.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.41 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro