Reklama
Reklama

Miasto zbuduje tańsze mieszkania na wynajem. Już wiadomo, gdzie powstaną!

Inwestycja TBS na Strzeszynie | fot. UMP

Podczas wtorkowej sesji poznańscy radni jednogłośnie przyjęli nowy program: "POZnań - i zamieszkaj". Dzięki niemu w mieście powstaną nowe mieszkania na wynajem.

Nowy program "POZnań - i zamieszkaj" ma pozwolić na stworzenie w Poznaniu atrakcyjnej oferty mieszkań na wynajem. Ich przyszli najemcy nie będą musieli wykładać ogromnych sum na udział w kosztach budowy. Będą za to mogli wystąpić o dopłatę do czynszu w pierwszych latach najmu. Budową ma zająć się spółka PTBS, która planuje inwestycję m.in. przy ul. Żelaznej.

To propozycja dla poznańskich rodzin oraz dla tych, którzy chcą rodzinę założyć, a brak lokalu znacznie utrudnia realizację tych planów. W programie mogą wziąć udział również osoby, które nie mieszkają w Poznaniu, lecz planują swoją przyszłość związać ze stolicą Wielkopolski - informują miejscy urzędnicy.
Żeby wziąć udział w programie, należy spełnić dwa podstawowe warunki - pierwszy z nich dotyczy wysokości średnich miesięcznych dochodów. Muszą one mieścić się pomiędzy dolną, a górną granicą.

Dolną granicą przystąpienia do programu jest kwota, która pozwala na wynajęcie lokalu socjalnego. Obecnie wynosi ona 1500 zł/os. (dla gospodarstwa wieloosobowego) oraz 2100 zł/os. (dla gospodarstwa jednoosobowego).Górna granica wynika bezpośrednio z przyjętej przez Sejm ustawy i na 16 lutego 2021 r. wynosi: gospodarstwo jednoosobowe - 4319,65 zł, gospodarstwo dwuosobowe - 6479,47 zł (3239,74 zł/os.), gospodarstwo trzyosobowe - 8909,27 zł (2969, 76 zł/os.), gospodarstwo czteroosobowe - 10799,11 zł (2699, 78 zł/os.), gospodarstwo pięcioosobowe - 12958,93 zł (2591,79 zł/os.)

Co ważne chętni nie mogą mieć tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego położonego na terenie Poznania. Jeśli go mają, powinni złożyć oświadczenie, że przed podpisaniem umowy najmu się go wyzbędą.

Każdy, kto chce wziąć udział w programie, może złożyć wniosek o najem, gdy tylko ruszy nabór (termin zostanie publicznie ogłoszony). Do niego trzeba będzie dołączyć dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnianie warunków.

Wnioski rozpatrzy niezależna komisja, która oceni je zgodnie z przyjętymi kryteriami. Aby zapewnić pełną przejrzystość naboru, ustalono zasady pierwszeństwa. Dodatkowe punkty mogą więc zdobyć m.in. osoby z niepełnosprawnością ruchową, osoby poniżej 40 roku życia, i te, które obecnie zajmują mieszkania komunalne, korzystają z programu "Mieszkanie dla absolwenta" albo z Miejskiego Biura Najmu. Punkty trafią również do osób, które rozliczają podatki w Poznaniu, wcześniej ubiegały się o pomoc mieszkaniową albo czekają na lokal w TBS - informują miejscy urzędnicy.

Po rozpatrzeniu dokumentów komisja stworzy listę najemców. O kolejności na niej zdecyduje liczba uzyskanych punktów oraz data złożenia wniosku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Dziś w Poznaniu lato w środku wiosny. Nawet 28 stopni w cieniu!
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro