Reklama

W Poznaniu jest brudno? Jest komentarz miasta

Zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK

Przedstawiciele miasta postanowili zebrać dokładne dane w sprawie przedstawionego niedawno raportu.

Chodzi o raport, który został przygotowany przez zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa. Pisaliśmy o nim tutaj.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

MPK zwróciło się do autorów zestawienia z prośbą o udostępnienie szczegółowych informacji na temat badań. Jak się okazuje odpowiedzi są nieoczywiste. PSG Polska nie umie odpowiedzieć na pytanie, skąd zostały pobrane wymazy na potrzeby raportu. Zapewnia, że z pojazdu transportu publicznego, ale nie podaje szczegółów dotyczących lokalizacji, numerów wozów, godzin. Nie jest nawet w stanie wskazać, czy w ogóle były to autobusy lub tramwaje poznańskiej komunikacji publicznej - czy jakiegoś innego przewoźnika - informują miejscy urzędnicy.

Nie jesteśmy w stanie wskazać, czy odbyło się to w pojazdach MPK Poznań, ale możemy udzielić [informacji], że w losowo wybranym pojeździe w Poznaniu został pobrany jeden wymaz z losowo wybranej poręczy - pisze w odpowiedzi na pytania MPK Patryk Nowicki, dyrektor marketingu i PR PSG Polska.

W raporcie sprawdzano również ilość bakterii na bankomatach, wózkach sklepowych czy na dworcach PKP - a jak zaznaczają przedstawiciele magistratu to wszystko miejsca, za czystość których nie może odpowiadać Miasto.

MPK Poznań zapytało również, czy wyniki badań były potwierdzone przez niezależne podmioty. Zgodnie z odpowiedzią badania, na podstawie których opracowano raport, zostały zlecone do niezależnego Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa (CBMiA). Nikt nie zwrócił się do nas o interpretację wykonanych badań, która wbrew pozorom wymaga specjalistycznej wiedzy i nie można jej dokonywać w oparciu o Wikipedię, która cytowana jest przez twórców raportu - pisze dr Anna Białecka, prezes zarządu CBMiA. Uważamy również, że przedstawienie wyników punktowych badań powierzchni jako rankingu czystości miast jest błędne - pisze dr. Anna Białecka.

Jak zaznaczają przedstawiciele miasta dla MPK Poznań bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową. Spółka podjęła szereg działań, mających na celu, aby - szczególnie w okresie pandemii - pasażerowie nie musieli obawiać się zwiększonego ryzyka zakażenia.

Wszystkie pojazdy codziennie są myte i odkażane - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo dezynfekowane są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów - zapewniają miejscy urzędnicy.

Ponadto zajezdnie prowadzą też cyklicznie ozonowanie pojazdów. W pojazdach dostępne są też dezynfektory.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
2.95 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro