Reklama
Reklama

A2 jeszcze droższa. Od poniedziałku kolejna podwyżka!

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

15 lutego na odcinku A2 Konin - Nowy Tomyśl zacznie obowiązywać nowy cennik.

Choć kierowcy od lat wskazują, że w Polsce nie ma drugiej tak drogiej trasy jak autostrada A2 w Wielkopolsce (potwierdziła to Najwyższa Izba Kontroli w 2019 roku), wciąż są informowani o kolejnych podwyżkach za przejazd trasą. Ostatnia podwyżka odbyła się w lutym 2020 roku i rozzłościła mieszkańców. Przede wszystkim dlatego, że Autostrada Wielkopolska i Autostrada Eksploatacja nie poinformowały o podwyżkach w formie komunikatu dla kierowców, a w formie... wykupionej reklamy w prasie. W jednej z gazet pojawiła się tabelka z nowym cennikiem. Następnego dnia spółki tłumaczyły się z podwyżki.

Tym razem o podwyżce media dowiadują się z informacji prasowej rozesłanej do redakcji. - Od 15 lutego 2021 roku zmianie ulegają stawki opłat za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej na trasie Nowy Tomyśl - Konin. Zmiana podyktowana jest rosnącymi kosztami utrzymania autostrady oraz wzrostem inflacji. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian - czytamy w komunikacie.

Dziś za przejazd każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem płacimy 22 złote. Od poniedziałku od 6.00 rano będziemy płacić o złotówkę więcej, a więc 23 złote. Mowa o samochodach osobowych i motocyklach. O złotówkę więcej zapłacą też pojazdy kategorii II (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - zamiast 33 - 34 złote.

To nie koniec. Podniesiono też opłaty za przejazdy pojazdami pozostałych kategorii. O 2 złote więcej zapłacą kierowcy pojazdów kategorii III (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami) - jest 50, a będą 52 złote. O trzy złote wzrośnie wysokość opłaty za przejazd pojazdem kategorii IV (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami) - z 77 do 80 złotych. O 10 złotych więcej zapłacą pojazdy ponadnormatywne - zamiast 220 złotych, 230 złotych.

- Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolska na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km. Oznacza to, że przejazd całym odcinkiem Autostrady Wielkopolskiej od Świecka do Konina o długości 255 km kosztuje kierowców aut osobowych około 34 groszy za jeden kilometr - podaje Autostrada Wielkopolska.

Skąd kolejna podwyżka? - Na poziom cen za przejazd płatnymi odcinkami Autostrady Wielkopolskiej wpływają realne koszty utrzymania, koszty obsługi kredytów oraz realizacja wieloletniego planu inwestycyjnego. Zmiana cen podyktowana jest również utrzymującą się presją inflacyjną - tłumaczy zarządca trasy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze możliwe jednak do wieczora!
10℃
2℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
5.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro