Reklama
Reklama

Wiosną rusza kolejny etap przebudowy centrum. Podpisano umowę z wykonawcą

fot. PIM
fot. PIM

Konsorcjum Tormel i Terlan zajmie się przebudową odcinka ulicy Święty Marcin pomiędzy Ratajczaka i Al. Marcinkowskiego oraz fragmentu Al. Marcinkowskiego od Św. Marcina do placu Wolności.

Projekt zakłada wprowadzenie od ulicy Ratajczaka do ulicy Podgórnej strefy zamieszkania. - Na pozostałym odcinku ruch odbywać się będzie z maksymalną prędkością 30 km/h - wyjaśniają Poznańskie Inwestycje Miejskie. Zakres prac jest szeroki. Przebudowane zostaną jezdnia i chodniki, wymienione będzie torowisko, swoją przestrzeń zyskają rowerzyści. Będzie zieleń, nowe oświetlenie. Wymieniona zostanie infrastruktura podziemna.

- Przebudowany fragment ul. Św. Marcin będzie miał jednokierunkową jezdnię, jedno torowisko tramwajowe (drugie, dziś nieczynne, zostanie zlikwidowane) i szerokie chodniki. Nawierzchnia jezdni, torowiska, chodnika i kontrapasa rowerowego będzie nawiązywała wzorem do odnowionego wcześniej odcinka ulicy, ale zostanie wykonana z kostki kamiennej z granitu strzelińskiego. Na południowym odcinku chodnika, od ul. Piekary do kościoła pod wezwaniem św. Marcina, będzie nawiązywała do układu nawierzchni przed kościołem. Wykonana zostanie z kostki bazaltowej i płyt granitowych - podają PIM.

Przy kościele odtworzone zostaną schody, pojawi się też przy nim makieta kościoła z historyczną wieżą. - Zwieńczenie pylonu stanowić ma reflektor rzucający po zmroku w górę słup światła. Naprzeciwko kościoła, u zbiegu ul. Św. Marcin i Al. Marcinkowskiego, na słupie oświetleniowo-trakcyjnym zaplanowano montaż projektora mappingu świetlnego. Będzie wyświetlał rysunek rzutu historycznej wieży kościelnej na posadzkę i schody przed kościołem.

To nie koniec nowości. - Nowy tor tramwajowy pomiędzy ul. Św. Marcin a pl. Wolności przebiegał będzie w linii prostej - dodają. Na Al. Marcinkowskiego wyznaczonych zostanie 16 miejsc parkingowych, w tym 3 dla niepełnosprawnych. Nie zabraknie tu także stacji PRM. Posadzonych tu zostanie 36 dębów kolumnowych, a obecnie rosnące tam klony (13) mają zostać przesadzone w inną lokalizację. - Na przebudowanym obszarze pojawią się także m.in. berberysy i irgi, pod muzeum założony zostanie kwietnik nawiązujący do istniejących, pojawią się też trawniki. Na przebudowanym odcinku ul. Św. Marcin pojawią się donice z zielenią niską, cztery koperty postojowe (dla dostaw i obsługi autobusów), a w rejonie kościoła - sugerowane przejścia dla pieszych przez ul. Piekary oraz ul. Św. Marcin.

Wykonawca najbliższe tygodnie spędzi nad opracowywaniem czasowej organizacji ruchu, które będzie obowiązywać w trakcie prowadzenia inwestycji. Prace budowlane mają ruszyć już wiosną i zakończyć się latem 2022 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
10℃
2℃
Poziom opadów:
8.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
10.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro