Reklama
Reklama

Wycięli 124 drzewa i krzewy w centrum miasta. "Chwilowo"

Tak ma być po rewitalizacji | fot. UM Jarocin
Tak ma być po rewitalizacji | fot. UM Jarocin

Mieszkańcy Jarocina są oburzeni.

Drzewa zniknęły w ostatnim czasie z wielu jarocińskich ulic w centrum miasta. Jak podaje portal jarocinska.pl, mieszkańcy są zaskoczeni i oburzeni tym, co robią urzędnicy. Przy pniach wyciętych drzew pojawiły się znicze, a w internecie trwa gorąca dyskusja na ten temat.

Co na to włodarze miasta? Urzędnicy zapewniają, że w miejscu wyciętej zieleni pojawi się nowa i będzie jej więcej niż dotychczas. - Wycinka drzew jest konieczna, aby prawidłowo przeprowadzić rewitalizację miasta. Uspokajamy, że usunięcie drzew jest tylko chwilowe. Wraz z zakończeniem prac budowlano - montażowych, wykonaniem nowych nawierzchni drogowych i wyprowadzeniem z terenu budowy ciężkiego sprzętu, w Śródmieściu zostanie zagospodarowana nowa zieleń miejska, której będzie znacznie więcej - informuje magistrat.

- W toku robót, konieczne było wycięcie 124 drzew i krzewów. Po zrealizowaniu prac budowlanych, w zamian posadzone zostanie 156 nowych o obwodzie minimalnym pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 18 cm. Będą to drzewa z gatunku Lipy drobnolistnej, Klonu Polnego, Jesionu wyniosłego, Klonu pospolitego, Ambrowca balsamicznego, Platana klonolistnego - dodają. - To nie wszystko, bo dodatkowo gmina wzbogaci rewitalizowany teren o blisko 4 tys. sztuk nowych drzew i krzewów i ok. 6,7 tys. sztuk bylin oraz roślin cebulowych.

Dodatkowo urzędnicy zauważają, że dotychczasowa zieleń nie była w najlepszym stanie. - Wiele drzew posiadało liczne ubytki w pniach, rozwidlenia, niesymetryczne korony. Często systemy korzeniowe uszkadzają istniejące chodniki, elewacje budynków. Istnieje też prawdopodobieństwo, że lokalizacja sieci i przyłączy w pobliżu istniejących drzew, mogłaby spowodować uszkodzenie ich systemu korzeniowego. Projekt nowych nasadzeń wszystkie te wątpliwości wyeliminuje.

Tak wygląda ulica po wycince:


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
13℃
Poziom opadów:
4.9 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
15.38 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro