Reklama
Reklama

Zima utrudnia prace przy poznańskich inwestycjach

Rynek Łazarski | fot. UM Poznań
Rynek Łazarski | fot. UM Poznań

Mróz sprawił, że na wielu inwestycjach w mieście znacząco ograniczono roboty.

- Zmrożona, twarda ziemia i zamarzająca w rurach woda wyklucza możliwość prowadzenia prac ziemnych, nawierzchniowych i instalacyjnych, a próba ich podejmowania byłaby niezgodna ze sztuką budowlaną - wyjaśniają urzędnicy. Nie oznacza to jednak, że ukończenie inwestycji odbędzie się z opóźnieniem. W kontraktach z wykonawcami wpisuje się przerwę zimową, przeważnie trwającą 2 miesiące, podczas której wykonawca ze względu na warunki nie musi prowadzić prac.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

- W związku z zimną końcówką stycznia i zapowiadanymi na pierwszą dekadę lutego mrozami, znacząco ograniczone zostało prowadzenie robót budowlanych na wielu inwestycjach, w tym na rynku Łazarskim i placu Kolegiackim - dodają.

Przed mrozami na Łazarzu wykonano wiele prac: zamontowano słupy pod zadaszenie, wybudowano nowy wodociąg, przygotowano teren pod sadzenie roślin, ułożono część granitowej nawierzchni, sporo zrobiono przy światłach drogowych. - Montaż samego zadaszenia ze względu na panujące warunki atmosferyczne został przeniesiony na wiosnę, gdy średnie dobowe temperatury pozwolą na spełnienie wymogów technologicznych związanych z położeniem membrany FTE. Gdy zima odpuści, budowlańcy wrócą także na pozostałe fronty robót - mówi Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Wolniej idą prace także na placu Kolegiackim, ale nie tylko przez zimę. Tutaj skala odkryć archeologicznych przerosła oczekiwania wszystkich, nawet archeologów. Niektóre z odkryć uniemożliwiły wykonanie prac zgodnie z projektem. - Aktualnie na placu trwają prace przygotowawcze pod montaż słupów oświetleniowych oraz prace projektowe związane z nową konstrukcją budynku podziemnego, w której znajdzie się cała aparatura obsługująca plac: wentylatornia dla pomieszczeń ekspozycyjnych i technicznych, sterownia i zbiornik wyrównawczy fontanny, system sterowania oświetleniem, skrzynki energetyczne i teletechniczne. Trwają także prace związane z projektem ekspozycji reliktów Kolegiaty św. Marii Magdaleny, co jest ważną częścią projektu zagospodarowania przestrzeni - podkreślają urzędnicy.

Wiosną na placu pojawi się fontanna, a także 12-metrowy Zegar Historii.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
91.33 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro