Reklama
Reklama

1 marca ruszy nowy sezon PRM. Bezpłatne wypożyczenia tylko dla posiadaczy biletów okresowych

fot. ZTM
fot. ZTM

1 marca ruszy nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, w tym roku będzie można korzystać z 113 stacji roweru miejskiego PRM 3G (w sumie prawie 1000 rowerów), trzech stacji 3G z rowerkami miejskimi dla dzieci: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka, 76 rowerów wyposażonych w foteliki, służące do przewozu dzieci, 746 rowerów PRM 4G (wypożyczanie i zwrot w wyznaczonych strefach PRM 4G, a nie w stojakach na stacjach PRM 3G) i dodatkowo 30 rowerów elektrycznych PRM 4G i 179 miejskich stref postoju rowerów 4G. 80 stref znajduje się w pobliżu stacji PRM 3G, natomiast Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej, z wyjątkiem płyty Starego Rynku.

- Po raz kolejny rozbudujemy system rowerów bezstacyjnych, który jest znacznie bardziej elastyczny i przyjazny dla użytkowników, ma dużo większe perspektywy dalszego rozwoju. Dlatego w trakcie zbliżającego się sezonu przybędzie 7 stref i 87 rowerów 4G - powiedział Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Ważna zmiana zajdzie w taryfie. - Od 1 marca darmowe korzystanie z PRM będzie przywilejem wyłącznie posiadacza biletu okresowego na karcie PEKA. Dla osób, które nie będą go posiadały koszt pierwszych 30 minut wynajmu roweru wyniesie 1 zł (dotychczas od 21. do 60. minuty obowiązywała opłata 2 zł), a od 31. do 60 minuty wypożyczenie będzie kosztowało 2 zł. Oznacza to, że jeśli użytkownik wybierze korzystanie z PRM bez karty PEKA i biletu, cena za pierwszą godzinę wypożyczenia wyniesie 3 zł. To wzrost o 1 zł, ale w zamian tańszy i wydłużony będzie pierwszy przedział czasowy od 1 do 30 minuty (dotychczas już od 21. minuty opłata wynosiła 2 zł). Zmiana ta wpisuje się w rosnący średni czas wypożyczenia roweru miejskiego, który obecnie wynosi 23 minuty i 31 sekund - czytamy w komunikacie ZTM.

Jeszcze w sezonie 2020 pierwsze 20 minut wypożyczenia było bezpłatne. Urzędnicy przekonują, że opłata w wysokości 1 zł jest zgodna z ankietami, które przeprowadzono wśród użytkowników. - Najwięcej badanych (blisko 39 proc.) wskazało kwotę 1,20 zł jako akceptowalną w momencie wprowadzania opłaty od 1 minuty wypożyczania - tłumaczy ZTM.

Szczegółowy komunikat ZTM można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro