Reklama
Reklama

Nowa metoda naciągania przez oszustów? Działają w niedawno otwartych centrach handlowych

Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. StockSnap / pixabay.com

Ostrożność bardzo wskazana.

- Byłam wczoraj w Factory Outlet w Luboniu. W trakcie przeglądania ubrań w jednym ze sklepów, podbiegł do mnie nagle mężczyzna, który wręczył mi kartkę na podkładce i długopis. Zaskoczył mnie na tyle, że wzięłam od niego to, co mi dawał, ale na szczęście szybko przyszła chwila otrzeźwienia - pisze czytelniczka.

Jak wyjaśnia, na kartce można było zobaczyć m.in. symbol niepełnosprawności, a także wyjaśnienie, którego dokładnie nie przeczytała. - Było tam coś o rzekomej zbiórce pieniędzy na centrum dla osób głuchoniemych. I tabelka z miejscem na imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz kwotę, jaką przeznacza się na wsparcie centrum - dodaje.

Tabelka była już częściowo wypełniona. - Co ciekawe, w polu kwota znajdowały się same wpisy "50 euro". Podejrzewam więc, że zbierający sami sobie to wypełnili. Mężczyzna nie mówił, pokazywał coś na migi, "dziękował" mi za to, że chcę wypełnić tabelkę. Dopiero po chwili zorientowałam się, że to prawdopodobnie Rom. Oddałam kartkę i długopis mówiąc, że tego nie wypełnię. Wtedy "rozpłynął się" tak szybko, jak szybko się pojawił.

Wychodząc z centrum handlowego czytelniczka widziała, że mężczyzna nie działał sam. Inni, także prawdopodobnie Romowie, już szukali "chętnych do pomocy" pomiędzy sklepami, a następny na parkingu. - Zastanawiam się, czy ktoś to zgłaszał policji. Wygląda to na próbę wyłudzenia - kończy.

Marta Mróz z poznańskiej policji przyznaje, że to pierwszy raz, gdy spotyka się z opisem takiego procederu. - Nie mamy żadnego zgłoszenia z Lubonia, ale z całą pewnością warto ostrzegać ludzi. Młody człowiek trzeźwo spojrzy na sprawę i jeśli coś wyda mu się podejrzane, nie da się oszukać. Niestety starsze osoby często chcą pomagać i nie do końca rozważnie postępują w takich sytuacjach. Apelujemy więc o rozsądek - mówi.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że podobny proceder zaobserwowano też w centrum handlowym na terenie Poznania. Tym bardziej apelujemy o ostrożność i nieprzekazywanie swoich danych czy pieniędzy obcym osobom.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro