Reklama

Poznań sfinansuje pierwsze w Polsce mieszkanie wspomagane dla osób LGBT+

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Przemysław Łukaszyk

Chodzi o pomoc osobom, które znalazły się w kryzysie bezdomności ze względu na swoją orientację seksualną.

Informacją podzieliła się na Facebooku Grupa Stonewall. - Mamy to! Poznań sfinansuje mieszkanie wspomagane dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności! To realizacja postulatu, do którego przekonujemy Urząd Miasta od lat. Wsparcie dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności znalazło się już w naszym projekcie poznańskiej Karty LGBT+. W sierpniu tego roku wysłaliśmy do prezydenta Jaśkowiaka list, w którym uzasadnialiśmy potrzebę stworzenia takiej formy pomocy - informują aktywiści ze środowiska LGBT+. - W końcu się udało! Nie byłoby to możliwe bez pomocy Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej Stelli Gołębiewskiej oraz organizacji zrzeszonych w działającej przy Pełnomocniczce Komisji Dialogu Obywatelskiego - dodają.

Miasto ogłosiło już konkurs na realizację pilotażowego programu mieszkania interwencyjnego dla osób LGBT+. W jego wyniku ma powstać mieszkanie, w którym równocześnie będzie mogło przebywać kilka osób. - Oprócz tego powstanie specjalny raport, dzięki któremu miasto dowie się, jaka jest rzeczywista skala problemu i jakie zasoby powinno zabezpieczyć w przyszłości, aby pomagać osobom LGBT+ w kryzysie bezdomności - kończy.

Jak precyzuje Gazeta Wyborcza, w mieszkaniu będą mogły zamieszkać osoby LGBT+ z Poznania, które są ofiarami przemocy i z jej powodu muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Pilotażowo mieszkanie ma działać przez 9 miesięcy - od 1 kwietnia do końca roku. Na ten cel przeznaczono 60 tysięcy złotych z miejskiego budżetu.

Tymczasem do naszej redakcji dotarł sygnał od jednego z mieszkańców, któremu nie podoba się postępowanie miasta. - Jest to skrajnie dyskryminacyjny pomysł, który uzależnia pomoc od orientacji seksualnej!! Dlaczego bezdomni hetero są pozbawieni takiej pomocy? Dlaczego jest ona adresowana do jednej, ściśle określonej grupy? Jestem zszokowany, że w mieście, w którym tyle mówi się o równości, realizowane są pomysły, które są tego całkowitym zaprzeczeniem - napisał.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro