Reklama
Reklama

"Kosmiczny pociąg" wraca na polskie niebo! Będzie widoczny już w piątek rano

fot. nocneniebo.pl
fot. nocneniebo.pl

Będzie to pierwszy przelot satelitów Starlink nad Polską w tym roku.

O okazji do obserwacji tego ciekawego zjawiska poinformował nas czytelnik Zbyszek z nocneniebo.pl. To kolejna partia satelitów Starlink wystrzelonych na orbitę przez korporację Elona Muska, SpaceX. Miliarder chce, by na ziemskiej orbicie krążyło nawet ponad 10 tysięcy takich urządzeń. Mają m.in. zapewniać internet w trudno dostępnych miejscach jako konstelacja Starlink.

Jak wyjaśnia nasz czytelnik, pierwszy przelot satelitów nad Polską rozpocznie się w piątek o 4.37, a satelity znikną 2 minuty później. - Będzie widoczny nisko na wschodnim horyzoncie. Warunki do obserwacji tego przelotu będą trudne. Im bliżej wschodniej granicy kraju tym szansa na lepsze obserwacje - tłumaczy. - Drugi przelot rozpocznie się o godzinie 6:07 i zajdzie o 6:13. Satelity wyjdą z cienia Ziemi w zachodniej części nieba w gwiazdozbiorze Lwa, a zajdą na wschodzie w okolicy gwiazdozbioru Orła. Będzie to długi, wysoki przelot - dodaje.

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w piątek wystrzelona zostanie następna parta satelitów Starlink, a ich przelot także będzie widoczny z Polski. Pierwszy przelot ma się odbyć w sobotę o 5.22, ale obserwacje będzie można prowadzić jedynie w południowej Polsce. - Centralna i północna Polska będą miały możliwość obserwacji dopiero w kolejnych dniach - kończy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.20 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro