Reklama

Wielka międzynarodowa akcja poznańskiego CBŚP: rozbito gang handlujący podrabianymi lekami

fot. CBŚP
fot. CBŚP

W związku ze sprawą zatrzymano 13 osób.

Jak wyjaśnia Centralne Biuro Śledcze Policji, funkcjonariusze z poznańskiego oddziału CBŚP przez kilkanaście miesięcy pracowali nad tą sprawą. Współpracowali z policjantami z Francji, Włoch oraz Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

- Wszystko wskazywało na to, że kilkanaście osób działających na terenie Europy w ramach zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, od co najmniej lutego 2018 roku mogło sprowadzić z Azji do Polski prawie pół tony substancji czynnej. Towar ten następnie przesyłano poza granice kraju, gdzie produkowano podrabiane leki. Według śledczych kilkadziesiąt milionów sfałszowanych produktów największych światowych koncernów farmaceutycznych mogło trafić do Polski. Produkty te dalej sprzedawane były za pośrednictwem stron internetowych odbiorcom w Europie i USA. Z ustaleń śledczych wynika, że gang mógł pozyskiwać także poprzez kradzieże z zakładów farmaceutycznych oryginalne lekarstwa. Pieniądze pochodzące ze sprzedaży medykamentów trafiały na specjalnie utworzone w tym celu rachunki bankowe, a następnie były inwestowane. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie gangu mogli wprowadzić do obrotu produkty lecznicze o wartości co najmniej 7 milionów złotych - informuje CBŚP.

Akcja rozbicia gangu odbyła się w ubiegłym tygodniu we Włoszech, Francji i Polsce. Zatrzymano 13 osób, w tym 11 w Polsce. - Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono luksusowe pojazdy warte ok. 600 tys. zł, a także pieniądze w kwocie ponad 900 tys. zł. Akcja była koordynowana przez OLAF.

Zabezpieczono także komponenty służące do produkcji leków, tysiące opakowań medykamentów, ulotki informacyjne, substancje czynne, a także gotowe produkty lecznicze o łącznej wartości 25 mln złotych. Były to m.in. leki onkologiczne, anaboliki, psychotropowe czy na potencję. Dodatkowo znaleziono przedmioty przypominające broń palną, kokainę i marihuanę.

- Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu przedstawiono zarzuty dot. m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sprowadzanie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez produkcję, przechowywanie, wprowadzanie do obrotu czy odpłatne udostępnianie sfałszowanych produktów leczniczych, importu substancji czynnej i gotowych produktów leczniczych czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Dwóm osobom przedstawiono zarzut kierowania grupą - dodaje CBŚP.

9 osób tymczasowo aresztowano. Nie jest wykluczone, że dojdzie do kolejnych zatrzymań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

28℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro