Reklama
Reklama

Poznań sfinansuje in vitro chorym na nowotwory. To pierwszy taki program w Polsce

Zdjęcie ilustracyjne | fot. jess lis / freeimages.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. jess lis / freeimages.com

Poznańscy radni przyjęli program, który ma zabezpieczyć płodność u chorych onkologicznie mieszkańców i mieszkanek Poznania.

Miejski program ma pomóc poznaniankom i poznaniakom, którzy zachorowali na nowotwór i chcą zabezpieczyć swoją płodność na przyszłość. Leczenie onkologiczne może prowadzić do trwałej niepłodności. W dodatku niektóre przyjmowane podczas chemio- i radioterapii leki mogą powodować uszkodzenia jajników, zaburzenia hormonalne, a w przypadku ciąży wpływać na rozwój płodu i zwiększać ryzyko wad rozwojowych dziecka.

Procedura zabezpieczenia płodności polega na pobraniu komórek rozrodczych i zastosowaniu kriokonserwacji. Oznacza to, że będą one poddane specjalnym płynom, a następnie zamrożone i przechowywane w ciekłym azocie lub w jego oparach w temperaturze poniżej minus 150 stopni Celsjusza
- informują miejscy urzędnicy.

Tak zabezpieczone komórki przechowywane będą w bankach komórek rozrodczych (na zasadach określonych w ustawie). Uczestnicy miejskiego programu otrzymają dofinansowanie zarówno do kwalifikacji medycznej i diagnostycznej, jak i do 24 miesięcy przechowywania materiału biologicznego. Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy Poznania w wieku 18-40 lat, którzy zachorowali na nowotwory złośliwe. Miasto zaoferuje im nie tylko zabezpieczenie płodności na 24 miesiące, ale również wsparcie psychoonkologiczne.

Szacuje się, że z propozycji skorzysta ok. 30 proc. uprawnionych do tego mieszkańców miasta, którzy chorujących na nowotwory złośliwe. Przyjęto założenie, że nie u wszystkich osób zapadających na nowotwory złośliwe i rozpoczynających leczenie onkologiczne wystąpi ryzyko utraty płodności. Dodatkowo nie wszyscy też będą zainteresowani miejskim wsparciem. Oznacza to, że przez trzy lata trwania programu będzie można pomóc 75 mężczyznom i 120 kobietom - dodają urzędnicy.

Aby uzyskać dofinansowanie do procedury, należy złożyć wniosek i przejść kwalifikację medyczną. Następny etap to przeprowadzenie badań lekarskich i laboratoryjnych niezbędnych przy zabiegu pobrania komórek rozrodczych i ich przechowywania.

Program jest zaplanowany do realizacji w latach 2021-2023. W zależności od decyzji Rady Miasta Poznania będzie mógł być kontynuowany. Jego koszt przewidziano na 350 tys. zł - informują przedstawiciele miasta. Szacowane maksymalne koszty pozwolą na pomoc rocznie 25 mężczyznom i 40 kobietom, co oznacza wsparcie dla 195 osób przez trzy lata trwania programu - dodają.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
46.44 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro