Reklama
Reklama

250 tysięcy dłużników w Wielkopolsce, co piąty mieszka w Poznaniu. Niektórzy mają milionowe długi

fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com
fot. Grzegorz Paciejuk / freeimages.com

Znamy dane Krajowego Rejestru Długów za 2020 rok.

Niestety pandemia sprawiła, że w ubiegłym roku w Polsce wzrosły długi mieszkańców i to o sporą kwotę. Polacy na koniec 2020 roku mieli zaległości finansowe w wysokości 59,2 miliardów złotych. To o 3,5 mld zł więcej niż na koniec 2019 roku. - Koronawirus nie powiedział jednak jeszcze ostatniego słowa, co oznacza, że problemy z płatnościami mogą się pogłębiać - zaznacza KRD.

- Oprócz tego, że przybyło zaległości, to zwiększyło się także średnie zadłużenie. W przypadku firm wzrosło od początku roku z 34 912 zł do 39 241 zł. Statystyczny dłużnik-konsument miał w Sylwestra do oddania 19 556 zł, a więc o 1154 zł więcej niż 1 stycznia 2020 roku - dodaje.

Jak wygląda sytuacja w Wielkopolsce? Na koniec 2020 roku do KRD wpisanych było blisko 250 tysięcy dłużników z Wielkopolski. Łącznie mieli do oddania 5,2 miliarda złotych. Maksymalne długi? W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej rekordzista ma do oddania 3,6 mln złotych. Najbardziej zadłużone przedsiębiorstwo / instytucja ma dług w wysokości ponad 10,2 mln złotych.

- Ponad 4 mld zł stanowiły zobowiązania konsumentów. Średnie zadłużenie konsumenta z woj. wielkopolskiego to 18,5 tys. zł. Zaś maksymalne: 4,23 mln zł. Rekordzistą jest mężczyzna z powiatu ostrowskiego w wieku 56-65 lat, którego wierzycielem jest sąd i firma z branży zarządzania wierzytelnościami - informuje KRD.

W przypadku naszego województwa, jak i całego kraju, to mężczyźni mają więcej długów i są one większe niż długi kobiet. Najbardziej zadłużona kobieta w naszym województwie ma 3,8 mln złotych długu.

Sprawdziliśmy też jak wygląda sytuacja w samym Poznaniu. Na koniec ubiegłego roku w naszym mieście mieszkało ponad 50 tysięcy dłużników. Oznacza to, że co piąty dłużnik z Wielkopolski jest mieszkańcem Poznania. Łączne zadłużenie poznaniaków to ponad 900 milionów złotych, a średnie zadłużenie wyniosło 17,8 tysiąca złotych. - Najliczniejszą grupą dłużników są w Poznaniu osoby w wieku 36-45 lat. Mają też najwyższe łączne zadłużenie: 265 mln zł. Tuż za nimi są dłużnicy w wieku 46-55 z długiem 251 mln zł. Do nich też należy najwyższe średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika (26,5 tysiąca złotych).

Rekordzista w Poznaniu? To mężczyzna w wieku 67 lat, którego dług wynosi 2,8 mln zł. Jego wierzycielem jest fundusz sekurytyzacyjny. Najbardziej zadłużona kobieta w Poznaniu ma blisko 1,5 mln złotych długu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW wydłuża czas ostrzeżenia i podnosi stopień zagrożenia
0℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro