Reklama
Reklama

MPK chce kupić ponad 80 wodorowych autobusów

fot. MPK

Wniosek o dofinansowanie zakupu 84 autobusów wodorowych przesłało MPK Poznań do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jeszcze niedawno, podczas prezentacji prototypu takiego pojazdu firmy Solaris Bus&Coach mówiliśmy, że to rozwiązanie przyszłości. Tymczasem już niedługo autobusy napędzane wodorem mogą trafić na nasze ulice - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. Trzymam kciuki za MPK, bo ekologiczny tabor oznacza czystsze powietrze w mieście - dodaje.

#wonderlandpolska Najlepszy barber w Swarzędzu! Najlepszy barber w Poznaniu! Depilacja woskiem do usługi barberskiej -50% od ceny regularnej tylko do 30 maja! Zarezerwuj wizytę już teraz -> www.wonderland.pl
REKLAMA

Wierzymy, że wodór to przyszłość transportu publicznego. Jest dostępny i przyjazny dla środowiska. Pojazdy, w których będzie wykorzystywany jako paliwo, mogą stać się alternatywą dla autobusów z silnikami spalinowymi, a w przyszłości nawet elektrycznych autobusów bateryjnych - mówi Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań.

Obecnie jednak zakup autobusów wodorowych byłby możliwy jedynie po uzyskaniu dofinansowania ze źródeł zewnętrznych. Stąd zainteresowanie MPK Poznań programem "Zielony transport publiczny", który jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie dotyczące zakupu pojazdów wodorowych sięga 90 proc.

Przesłaliśmy wniosek o dofinansowanie zakupu 84 autobusów napędzanych wodorem - wyjaśnia Wojciech Tulibacki. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco. Jeżeli otrzymamy wsparcie, rozpoczniemy procedurę zakupową i jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli autobusy pojawiłyby się w przedsiębiorstwie w latach 2022-2025. Mowa o 38 pojazdach o standardowej długości 12 metrów oraz 46 przegubowych, 18-metrowych - dodaje.

Chcielibyśmy, aby autobusy były wyposażone w nowoczesne ogniwa paliwowe, które pełnić będą funkcję "elektrowni" na pokładzie pojazdu. Uzyskany prąd będzie napędzał pojazd, a jedynymi produktami reakcji zachodzącej w ogniwie będą ciepło oraz para wodna - tłumaczy Marek Grzybowski, wiceprezes Zarządu MPK Poznań ds. technicznych. Poza nowoczesnym, zeroemisyjnym napędem, autobusy będą wyposażone podobnie, jak pozostałe z floty MPK Poznań. Będą to pojazdy niskopodłogowe, z rampą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z monitoringiem i klimatyzacją - dodaje.

MPK Poznań nie tylko próbuje pozyskać środki na zakup autobusów z napędem wodorowym, prowadzi także rozmowy na temat możliwości tankowania pojazdów w zewnętrznych firmach, ale również dostarczania wodoru do stacji tankowania, którą docelowo zamierza na własne potrzeby wybudować. Mamy zapewnienie, że w czasie, gdy mogłyby pojawić się pierwsze pojazdy, czyli pod koniec 2022 roku, stacje tankowania wodorem będą już dostępne, m.in. dla nas - wyjaśnia Wojciech Tulibacki.

Stawiamy na transport publiczny. Inwestycje w nowoczesny i ekologiczny tabor to element tej strategii - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Miasto nie tylko inwestuje w bezemisyjne pojazdy, ale również buduje nowe trasy tramwajowe i modernizuje istniejącą infrastrukturę, wprowadza nowe rozwiązania komunikacyjne, jak buspasy, aby autobusy nie stały w korku, unowocześnia systemy m.in. informacji pasażerskiej, dzięki którym korzystanie z transportu publicznego staje się łatwiejsze - dodaje.

W niedzielę, przedstawiciele MPK oraz Miasta Poznań ponownie mieli okazję sprawdzić możliwości wodorowego Solaris Urbino 12 hydrogen.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
3℃
Poziom opadów:
2.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
18.67 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro