Reklama
Reklama

Poznań ma nowe zasady utrzymania porządku. Ważne informacje dla zarządców nieruchomości i właścicieli psów

fot. UMP
fot. UMP

Początek roku przyniósł nowy Regulamin utrzymania czystości i porządku.

Nowe przepisy uchwalono w grudniu i zastąpiono nimi te obowiązujące od 2017 roku. Zawierają one ważne informacje m.in. dla właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy muszą pamiętać nie tylko na terenie swojej posesji, ale też na sąsiadujących z nią częściach wspólnych, np. na chodnikach.

- Chodzi m.in. o uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń, w tym chwastów. Należy pamiętać, że usuwanie śniegu może odbywać się wyłącznie w sposób mechaniczny, ponadto zakazuje się używania soli (środki chemiczne należy stosować wyłącznie w celu zapobiegania lub usunięcia oblodzenia czy gołoledzi, nigdy do topienia zalegającego śniegu). Piasek, żwir i inne materiały zwiększające szorstkość oblodzonych chodników muszą być usunięte po ustaniu niekorzystnych warunków. Podczas prac porządkowych nie należy stosować elektrycznych i spalinowych dmuchaw do liści. Podstawą zakazu jest Program ochrony powietrza dla Poznania przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, który wszedł w życie w sierpniu ubiegłego roku. Możliwe jest jedynie stosowanie urządzeń z funkcją odkurzacza - przypomina urząd miasta.

Trzeba pamiętać ponadto o deratyzacji - od teraz dwa razy w roku, a nie raz, jak było do tej pory.

UMP informuje ponadto, że do 1 lipca 2022 roku w przestrzeni publicznej pojawią się kosze do selektywnej zbiórki odpadów.

Właściciele psów muszą pamiętać, że na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy muszą być wyprowadzane na uwięzi i tylko przez osoby, które są w stanie sprawować nad nimi odpowiedni nadzór (nie można wysyłać na spacer ze zwierzęciem dzieci, które nie są w stanie utrzymać ich na smyczy). Psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańce oraz inne zagrażające otoczeniu dodatkowo muszą być wyposażone w kagańce.

- Zwolnienie psa z uwięzi na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku jest dozwolone tylko wtedy, gdy mamy całkowitą pewność, że zwierzę nie będzie stwarzało zagrożenia ani uciążliwości dla innych osób. Dodatkowo czworonóg musi posiadać tzw. adresatkę lub być oznakowany w inny sposób (np. zaczipowany) - zaznaczają urzędnicy.

Nie zmienia się również to, że po kejtrach trzeba sprzątać - worek z nieczystościami można wyrzucić zarówno do zwykłego śmietnika, jak i takiego przeznaczonego specjalnie na odchody.

Pełną treść uchwały można znaleźć tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro